Trwa ładowanie...
20-10-2011 13:17

Muammar Kadafi nie żyje. "Krzyczał: nie strzelać!"

Libijski dyktator Muammar Kadafi został zastrzelony podczas próby ucieczki. Taką informację przekazał wysoki przedstawiciel tymczasowego rządu powstańców - Narodowej Rady Libijskiej (NRL). - Ogłaszamy światu, że Kadafi zginął z rąk rewolucjonistów - powiedział dziennikarzom rzecznik NRL w Bengazi, Hafiz Ghoga. Początkowo podano, że Kadafi jest postrzelony w obie nogi.

Share
Muammar Kadafi nie żyje. "Krzyczał: nie strzelać!"Źródło: AFP, fot: Filippo Monteforte
dldhvvb

- To jest historyczny moment, koniec tyranii i dyktatury. Dokonał się los Kadafiego - oświadczył rzecznik.

Kadafi został ujęty w pobliżu swej rodzinnej Syrty o świcie, kiedy próbował uciekać w konwoju, który zaatakowały samoloty NATO - powiedział Abdel Madżid z Narodowej Rady Libijskiej. - Został ranny w nogi i w głowę, gdy próbował uciekać w konwoju - dodał.

Zobacz również galerię: Tam zginął dyktator - przerażające zdjęcia

- Oddano mnóstwo strzałów do jego grupy, Kadafi zmarł - dodał Madżid. Reuters zastrzega, że informacji tych nie udało się na razie potwierdzić z niezależnych źródeł.

dldhvvb

Ze względów bezpieczeństwa ciało Muammara Kadafiego przewieziono w nieznane miejsce - powiedział agencji Reutera przedstawiciel Narodowej Rady libijskiej (NRL) Mohamed Kafi. Telewizja Al-Arabija podała z kolei, że ciało Kadafiego przywieziono do Misraty oraz że będzie mogła je sfilmować.

Inna wersja, według cytowanego przez Reutersa naocznego świadka schwytania libijskiego dyktatora, Kadafi ukrył się "w dziurze" i krzyczał "nie strzelać, nie strzelać".

Inny przedstawiciel NRL, Mohamed Leith, informował, że Kadafi jest poważnie ranny, ale oddycha.

W ataku na siły Kadafiego zginął również Abu Bakr Junus Dżabr, dowódca sił zbrojnych dyktatora. Złapano także rzecznika obalonego rządu - Musę Ibrahima.

dldhvvb

Zabity w rodzinnym mieście

Dziś padło ostatnie miasto wierne dyktatorowi - Syrta. - To ostatni dzień walki, w ciągu kilku godzin ogłosimy upadek Syrty - powiedział podpułkownik Husejn Abdel Salam.

Zobacz również galerię: Wszystkie twarze dyktatora

Syrta jest rodzinnym miastem Kadafiego. To tam przyszedł na świat w czerwcu lub wrześniu 1942 roku.

Al Dżazira poinformowała również, że wojska rewolucyjne powiesiły na budynku w centrum Syrty nową flagę republiki. Arabska telewizja podała, że rebelianci już zaczęli świętowanie zwycięstwa na ulicach miasta.

"Nie możemy potwierdzić"

NATO sprawdza doniesienia o schwytaniu dyktatora Libii Muammara Kadafiego - poinformował przedstawiciel Sojuszu. Jak sprecyzował, sprawdzenie tych informacji zajmie trochę czasu.

- Widzieliśmy doniesienia mediów, ale nie możemy ich potwierdzić - powiedziała agencji Reutera rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu, Beth Gosselin.

Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to oznaczało, że Kadafi spełnił swoją obietnicę. Wielokrotnie zapowiadał, że zostanie w Libii i będzie walczył do końca.

dldhvvb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dldhvvb
Więcej tematów