Trwa ładowanie...
d4m71fe

MTK odmawia Libii prawa do sądzenia syna b. dyktatora Kadafiego

Międzynarodowy Trybunał Karny oddalił apelację Libii, domagając się po raz kolejny, by syn byłego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego Saif al-Islam został przekazany do siedziby Trybunału w Hadze. Libia uważa, że powinien być sądzony w kraju.

Share
d4m71fe

Libia spiera się z MTK o prawo sądzenia 41-letniego Saifa al-Islama, oskarżonego o "stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju". Jest on przetrzymywany w mieście Zintan przez byłych rebeliantów od czasu schwytania w listopadzie 2011 roku.

MTK odrzucił apelację Libii w sprawie decyzji Trybunału z maja 2013 roku, nakazującej przekazanie oskarżonego do Hagi.

Al-Islam jest poszukiwany przez MTK z powodu oskarżenia o zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Libii w lutym 2011 roku.

d4m71fe

Libia kwestionuje prawo MTK do sądzenia syna zabitego dyktatora, twierdząc, że trybunał może interweniować tylko wtedy, gdy krajowy wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie podołać wyzwaniu, i utrzymuje, że "jest zdolna do przeprowadzenia uczciwego procesu zgodnie ze standardami międzynarodowymi".

Jednak przez prawie trzy lata po upadku reżimu Kadafiego libijskim władzom nie udało się zaprowadzić porządku i w kraju panuje coraz większy chaos. Rząd w Trypolisie nie jest w stanie zapanować nad dziesiątkami milicji, które pomagały w obaleniu dyktatora w 2011 roku, ale teraz nie liczą się z rządem centralnym.

d4m71fe

Podziel się opinią

Share
d4m71fe
d4m71fe
Więcej tematów