Trwa ładowanie...
03-05-2006 17:35

Msze w intencji ojczyzny w całej Polsce

W wielu miastach na terenie całego kraju odbyły się uroczystości kościelne z okazji 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Towarzyszyły im przede wszystkim msze święte odprawiane w intencji ojczyzny.

Share
Msze w intencji ojczyzny w całej PolsceŹródło: PAP
dsrvl32

Biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski podczas mszy odprawionej w intencji ojczyzny w warszawskiej bazylice Św. Krzyża nawiązał do 350. rocznicy ustanowienia Maryi Królową Polski oraz 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Powiedział, że święto 3 Maja "będąc jednocześnie świętem kościelnym i świętem narodowym, jest także jasnym głosem wzywającym współczesnych architektów życia społecznego do nieizolowania człowieka od Boga, spraw ludzkich od spraw Bożych".

Do "większej troski o ład moralny i dobro wspólne" - wezwał w Lublinie bp Mieczysław Cisło podczas mszy odprawionej w intencji ojczyzny. Jak powiedział, prawo moralne jest fundamentem życia społecznego i jemu powinna być podporządkowana polityka.

dsrvl32

Troska o dobro wspólne, moralny ład i sens, o uszanowanie godności człowieka oraz owoców jego pracy to wartości, z których wyrastała Konstytucja 3 Maja, a potem "Solidarność". Dzisiaj mamy zespalać nasze wysiłki w trosce o to dziedzictwo i w trosce o ład moralny naszej codzienności - mówił bp Cisło.

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Krakowie poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny odprawiona w Katedrze na Wawelu przez ks. Grzegorza Rysia. Powiedział on, że "jeśli angażujemy się w życie polityczne, powinniśmy wyzbyć się żądzy władzy i nie twierdzić, że angażujemy się w politykę w imię katolickiej nauki społecznej".

Co druga partia chce mówić, że rządzi się zasadami nauki społecznej Kościoła katolickiego. Katolicka nauka społeczna to nie jest tylko zbiór zasad, to nie jest tylko treść papieskich encyklik na temat tego, jakie są zasady płacy sprawiedliwej, a jaki jest stosunek do bezrobocia, do kapitalizmu czy socjalizmu czy liberalizmu. Katolicka nauka społeczna to nie jest tylko zbiór zasad. To jest wcześniej postawa właściwa dla życia politycznego, a ta wcześniejsza postawa to jest postawa Chrystusa z Golgoty- mówił w homilii ks. Ryś. Homilia została nagrodzona brawami.

Biskup kaliski Stanisław Napierała podczas mszy odprawionej w intencji ojczyzny w katedrze Św. Mikołaja w Kaliszu powiedział, że po 1989 roku Polacy "pozwolili na szerokie działanie liberalizmu, który głosi wolność bez prawdy i odpowiedzialności". Uważa on, że "wolność bez prawdy i odpowiedzialności jest błędem".

dsrvl32

To nie wolność, to samowola, to zło. Popełniliśmy wiele błędów w gospodarowaniu wolnością. Trzeba za nie płacić, ale na szczęście, na błędach można się uczyć - mówił biskup.

Mszą odprawioną w intencji ojczyzny, koncelebrowaną przez metropolitę gdańskiego abpa Tadeusza Gocłowskiego, uczczono uchwalenie Konstytucji 3 Maja podczas obchodów, które odbyły się w Gdańsku.

Około 300 osób wzięło udział w obchodach święta Konstytucji 3 Maja w Łodzi. Główna uroczystość odbyła się na placu przed Bazyliką Archikatedralną. Mszę w intencji ojczyzny odprawił arcybiskup Władysław Ziółek.

dsrvl32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsrvl32
dsrvl32
Więcej tematów