ŚwiatMsza żałobna za bliskiego przyjaciela Jana Pawła II

Msza żałobna za bliskiego przyjaciela Jana Pawła II

W bazylice świętego Piotra odbyła się msza żałobna za duszę kardynała Andrzeja Marii Deskura, który zmarł w Rzymie w wieku 87 lat. Liturgii przy trumnie zmarłego przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego, kardynał Angelo Sodano.

06.09.2011 | aktual.: 06.09.2011 13:23

W kazaniu Sodano, który odprawił mszę w imieniu papieża Benedykta XVI, nazwał kardynała Deskura "wielkim synem Polski i Kościoła" i "wybitnym członkiem kolegium kardynalskiego".

Przypomniał lata współpracy kardynała Deskura z sześcioma papieżami. Mówił również, że polski hierarcha przeszedł przez "Kalwarię choroby", która przykuła go do wózka inwalidzkiego na ponad 30 lat. Podkreślił, że doświadczył cierpień osobistych, związanych właśnie z tą chorobą, ale także cierpień wojny i powojennej sytuacji Polski i polskiego Kościoła.

Kardynał Sodano powiedział, że życie i praca kardynała Deskura to "wielki dar dla Kościoła". - Totus Tuus było nie tylko mottem błogosławionego Jana Pawła II, ale także mottem całego twego życia, drogi kardynale - dodał Sodano przy trumnie zmarłego.

W mszy uczestniczyli m.in. watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone i kardynał Franciszek Macharski. Była także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Kardynał Andrzej Maria Deskur był jednym z najbliższych przyjaciół i współpracowników Jana Pawła II. Urodził się 29 lutego 1924 roku w Sancygniowie na Kielecczyźnie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1945 roku, a następnie wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie. Studia kontynuował we Fryburgu Szwajcarskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 roku we Francji, z której pochodziła jego rodzina.

Pracował jako ksiądz w Szwajcarii i we Francji. W 1952 roku wyjechał do Rzymu, gdzie pozostał do końca życia. Pius XII powołał go do nowo utworzonej Papieskiej Komisji ds. Kinematografii, Radia i Telewizji; poprzedniczki obecnej Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Był jej sekretarzem, a następnie w latach 1973-1984 - przewodniczącym.

Blisko współpracował z biskupem Karolem Wojtyłą w czasie Soboru Watykańskiego II. Razem uczestniczyli w przygotowaniu soborowych dokumentów: konstytucji o Kościele "Gaudium et Spes" i deklaracji o środkach społecznego przekazu "Inter mirifica".

Na przełomie lat 60. i 70. wchodził w skład delegacji Stolicy Apostolskiej, która odwiedzała Polskę w ramach pierwszych kontaktów Watykanu z władzami PRL.

13 października 1978 roku, a więc tuż przed konklawe, na którym wybrano papieża Polaka, biskup Deskur doznał poważnego paraliżu w wyniku wylewu. Nazajutrz po wyborze na papieża Jan Paweł II pojechał do swego przyjaciela, przebywającego w rzymskiej klinice Gemelli, co wówczas uznano za wydarzenie bezprecedensowe i całkowite odstępstwo od watykańskiego protokołu. Pobyt w szpitalu przy łóżku nieprzytomnego bpa Deskura była pierwszą wizytą, złożoną przez nowego papieża poza Watykanem.

W 1985 roku Jan Paweł II mianował go kardynałem. Polski purpurat stał na czele Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej.

Do końca życia kardynał Deskur mieszkał w gmachu Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu w Watykanie.

Uroczystości pogrzebowe kardynała Andrzeja Marii Deskura odbędą się 12 września w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)