Msza w intencji ofiar słowackiego samolotu
W szczecińskim kościele garnizonowym odprawiono wieczorem mszę w intencji słowackich żołnierzy - ofiar katastrofy samolotu, który rozbił się w czwartek na Węgrzech.
We mszy udział wzięli służący w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód słowaccy oficerowie i podoficerowie wraz z rodzinami oraz inni członkowie Korpusu, w tym przedstawiciele armii polskiej, niemieckiej i duńskiej. W uroczystości wziął udział szef sztabu Korpusu gen. Henryk Skarżyński.
W katastrofie zginęły 42 osoby: 27 żołnierzy powracających z 6-miesięcznej misji KFOR w Bośni, ośmiu członków załogi i siedem osób zespołu pomocy logistycznej. Wśród ofiar są trzy kobiety. Zginął także kapelan armii słowackiej ppłk Michal Sztank. Katastrofę przeżył jeden żołnierz.
W kościele zapłonęły ułożone w krzyż świece, wystawiono tablice z fotografiami wszystkich ofiar katastrofy.
Słowacki kapitan Peter Kovacs odczytał nazwiska wszystkich żołnierzy, którzy zginęli.
Zgromadziliśmy się dziś, aby pożegnać naszych braci, żołnierzy Słowaków, którym wspólnota międzynarodowa wiele zawdzięcza - powiedział do zebranych w świątyni kapelan garnizonu zachodniopomorskiego ks. ppłk Jan Wołyniec, przypominając, że żołnierze ci brali udział w misji pokojowej. Żołnierska solidarność wzywa nas do refleksji w tym dniu nad żołnierskim losem i śmiercią. Bóg Wam zapłać za dar waszego poświęcenia i życia w imię pokoju - powiedział ks. Wołyniec.
Samolot An-24, który odwoził ze stolicy Kosowa Prisztiny do Koszyc słowackich żołnierzy, rozbił się zaledwie 20 km od miejsca swego lądowania.
W WKPW służy 8 oficerów i dwóch podoficerów słowackich. Wraz z rodzinami słowacka wspólnota liczy 26 osób. Słowacja ma swoich reprezentantów w Korpusie od stycznia ub. roku. Pierwszym oficerem odbywającym służbę w jednostce był kpt. Kovacs. Następni słowaccy żołnierze zaczęli służbę w Korpusie między czerwcem a październikiem ub.r.
W skład Korpusu wchodzą trzy narodowe jednostki wojskowe: niemiecka 14. Dywizja Grenadierów Pancernych z Neubrandenburga, 12. Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina i Dywizja Zmechanizowana z Fredericji w Danii. Korpus jest częścią sił NATO, ale jego sztab nie wchodzi do struktur dowodzenia Sojuszu. W jednostce funkcje sztabowe pełnią także oprócz żołnierzy słowackich przedstawiciele Litwy, Łotwy, Estonii i Czech. W siedzibie dowództwa jednostki w Szczecinie służy ok. 190 żołnierzy.