Msza święta w Łagiewnikach z relikwiami Jana Pawła II
Dziękczynna msza święta za beatyfikację Jana Pawła II odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Na początku nabożeństwa na ołtarz polowy zostały wniesione relikwie papieża.
W nabożeństwie, w deszczowej pogodzie, uczestniczyło około 120 tys. pielgrzymów. Do łagiewnickiego sanktuarium przyjechali wierni z całej Polski oraz goście z zagranicy.
Relikwie - ampułka z krwią Jana Pawła II - zostały umieszczone w relikwiarzu w kształcie monstrancji, przekazanym kustoszowi łagiewnickiego sanktuarium bp Janowi Zającowi przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Zostały wyniesione z bazyliki na ołtarz polowy w uroczystej procesji prowadzonej prze bp. Zająca.
Wcześniej wierni zgromadzeni na łagiewnickich błoniach oglądali na telebimach transmisję watykańskich uroczystości beatyfikacyjnych z homilią papieża Benedykta XVI.
Jak podkreślił bp Zając, eucharystia jest podziękowaniem za dar Miłosierdzia Bożego, za dar błogosławionego Jana Pawła II. - Stajemy pod krzyżem Chrystusa Pana i rozpoczynamy sprawowanie najświętszej ofiary eucharystycznej, dziękując Panu Bogu za wszelkie dary, których uczestnikami jesteśmy - mówił hierarcha na rozpoczęcie mszy.
O godzinie 15. w łagiewnickim sanktuarium odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której nastąpią popołudniowe i wieczorne msze św.
Pielgrzymi, którzy przybyli do łagiewnickiego sanktuarium mówili, że chcieli przeżywać beatyfikację Jana Pawła II w miejscu, które powstało z jego inicjatywy, w którym on przebywał i modlił się. - Chcieliśmy być tam, gdzie Ojciec Święty był kiedyś, gdzie przeżywał coś wielkiego - wyjaśnili wierni z Dolnego Śląska. - Tak się czujemy, jakbyśmy oczekiwali na Ojca Świętego - dodali.
- Jest to święto nasze polskie i światowe, tutaj jest jakby bliżej Rzymu i naszego papieża - podkreślił Jerzy z Nowego Sącza.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach jest światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego dla pielgrzymów z Polski i innych krajów świata. Na terenie sanktuarium mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. Faustyna Kowalska.
Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik w latach 1997 i 2002. Na terenie sanktuarium powstał nowy kościół - bazylika, którą 17 sierpnia 2002 roku konsekrował Jan Paweł II. W tym też miejscu papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.
11 czerwca relikwie - ampułka z krwią Jana Pawła II - zostaną złożone w ołtarzu nowo wybudowanego kościoła w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie-Łagiewnikach.
Położone na terenie tzw. Białych Mórz, terenie poprzemysłowym po dawnych Zakładach Sodowych Solvay, gdzie podczas okupacji pracował Karol Wojtyła, Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" ma służyć utrwalaniu pamięci o papieżu i promocji jego dziedzictwa. Zostało powołane 2 stycznia 2006 r. W ramach Centrum mają powstać m.in.: kościół, Instytut Jana Pawła II, multimedialne muzeum, Centrum Szkolenia Wolontariatu i sale konferencyjne.