PolskaMSZ: zapewnienie Schroedera trwałym elementem polityki RFN

MSZ: zapewnienie Schroedera trwałym elementem polityki RFN

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest
przekonane, że zapewnienie kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera,
iż rząd niemiecki nie będzie popierał roszczeń majątkowych
wysuwanych przez swych obywateli pod adresem Polski, stanie się
trwałym elementem polityki Niemiec.

07.08.2004 | aktual.: 07.08.2004 22:15

"Mając to na uwadze MSZ RP stwierdza, że sprawy majątkowe związane w stosunkach polsko-niemieckich z II wojną światową traktuje w świetle tej perspektywy za sprawę zamkniętą" - głosi oświadczenie resortu spraw zagranicznych.

W przemówieniu wygłoszonym 1 sierpnia w Warszawie podczas obchodów 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Schroeder powiedział m.in. że nie może być miejsca dla roszczeń restytucyjnych.

Zapewnił, że ani rząd federalny, ani inne liczące się siły polityczne w Niemczech nie popierają indywidualnych roszczeń majątkowych i że niemiecki rząd nie będzie ich popierał także przed międzynarodowymi trybunałami.

MSZ podkreśliło, że zapewnienie kanclerza nabiera szczególnego znacznie w świetle "roszczeń majątkowych podnoszonych ostatnio przez niektóre koła w Niemczech".

"Zapowiedzi takich roszczeń, które w sposób naturalny wyzwalają pokusę zgłaszania roszczeń wzajemnych, niewątpliwie nie przyczynią się do dalszej budowy wzajemnego zaufania między Polakami a Niemcami. Wręcz przeciwnie, oznaczałyby one poważne zagrożenie dla dokonanego na tej trudnej drodze postępu, a może nawet utratę wielu dotychczasowych osiągnięć" - oceniono w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych.

Z pierwszymi pozwami roszczeniowymi jeszcze w tym roku zamierza wystąpić tzw. Powiernictwo Pruskie - organizacja niemieckich wypędzonych, która gromadzi informacje o roszczeniach i chce dochodzić na drodze sądowej praw do zadośćuczynienia.

Organizacja ta zamierza skierować pozwy roszczeniowe do polskich sądów, a w przypadku niepowodzenia zwrócić się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

MSZ z uznaniem powitało wygłoszone w Warszawie przemówienie kanclerza Niemiec.

"Zawarte w nim treści mają ogromne znaczenie dla stosunków polsko- niemieckich, rozwijanych dotychczas pomyślnie na podstawie Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 roku oraz w ramach członkostwa obydwu krajów w NATO i Unii Europejskiej" - głosi oświadczenie resortu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)