PolskaMSZ zadowolone, że porozumienie z Iranem zaczyna wchodzić w życie

MSZ zadowolone, że porozumienie z Iranem zaczyna wchodzić w życie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zadowolenie z tego, że zaczyna wchodzić w życie wstępne porozumienie z Iranem o ograniczeniu irańskiego programu nuklearnego; porozumienie to zawarte zostało w listopadzie 2013 r. w Genewie.

20.01.2014 | aktual.: 20.01.2014 18:18

"Polska z zadowoleniem odnotowuje rozpoczęcie wdrażania wstępnego porozumienia państw grupy EU/E3+3 (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone i Unia Europejska) z Islamską Republiką Iranu, ws. ograniczenia prac nad irańskim programem atomowym" - napisał rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski w poniedziałkowym oświadczeniu.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że wstrzymanie przez Iran wzbogacania uranu i częściowe rozmontowanie służącej do tego celu infrastruktury należało do najważniejszych warunków wstępnych dla zawieszenia części sankcji ekonomicznych nałożonych na Iran.

"Ważne jest, że konstruktywna współpraca Iranu z inspektorami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej umożliwiła dziś ministrom spraw zagranicznych Unii Europejskiej podjęcie decyzji o zawieszeniu stosowania części sankcji" - podkreślił Wojciechwoski.

Rzecznik resortu spraw zagranicznych zaznaczył ponadto, że "Polska z uwagą przygląda się postępom negocjacji zmierzających do kompleksowego uregulowania problemu irańskiego programu atomowego".

"Liczymy na to, że zaangażowanie władz Islamskiej Republiki Iranu na rzecz sprawnej implementacji porozumienia genewskiego przyczyni się do osiągnięcia rozwiązania, otwierającego drogę do stopniowej normalizacji stosunków Islamskiej Republiki Iranu ze społecznością międzynarodową" - napisał Wojciechowski.

Unia Europejska zawiesiła część sankcji nałożonych na Iran, zgodnie z tymczasowym porozumieniem o ograniczeniu irańskiego programu nuklearnego. Decyzję w tej sprawie podjęli obradujący w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Na pół roku zostają zawieszone unijne restrykcje dotyczące transportu ropy, handlu produktami petrochemicznymi i złotem; złagodzenie sankcji dotyczy także progu dopuszczalnych transakcji finansowych.

Wcześniej Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran wstrzymał najbardziej kontrowersyjną część swego programu atomowego w ramach umowy zawartej ze światowymi mocarstwami w listopadzie zeszłego roku.

24 listopada 2013 roku Iran i grupa 5+1 (USA, Chiny, Wielka Brytania, Rosja, Francja i Niemcy) zawarły w Genewie tymczasowe porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni MAEA dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

Porozumienie to jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu władze w Teheranie zaprzeczają.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
iranmszsankcje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)