Trwa ładowanie...
d39yblg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Rosji: rozejm w Syrii wdrażany mimo prób sabotażu ze strony USA

• Rosja oskarża USA o próbę sabotażu porozumienia w sprawie rozejmu w Syrii
• Zapowiada dalsze naloty na pozycje tzw. Państwa Islamskiego
• Nie ma "planu B" w sprawie syryjskiego rozejmu - twierdzi szef MSZ Rosji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSZ Rosji: rozejm w Syrii wdrażany mimo prób sabotażu ze strony USA
(AFP, Fot: KARAM AL-MASRI)
d39yblg

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło w czwartek, że przygotowania do realizacji planu wstrzymania walk w Syrii są kontynuowane. Jednocześnie resort oskarżył część przedstawicieli władz USA o próby sabotowania porozumienia.

- Ogólnie rzecz biorąc, pewna liczba amerykańskich urzędników próbowała zakwestionować osiągnięte porozumienia, zatwierdzone przez obu prezydentów. Wyglądało to właściwie na sabotaż - powiedziała rzeczniczka resortu Maria Zacharowa.

Wypowiadając się na temat aktualnego stanu relacji z Waszyngtonem, Zacharowa podkreśliła: - Pozostajemy w kontakcie z amerykańskimi władzami, proces przygotowań do rozejmu trwa i jest bardzo żywotny. Mamy wymianę informacji, nasze wojska są w kontakcie.

d39yblg

Rzeczniczka MSZ powiedziała, że Rosja wzywa wszystkie strony konfliktu syryjskiego o stosowanie się do rozejmu i ma nadzieję, że "nie dojdzie do żadnych prowokacji".

Zaznaczyła, że podczas obowiązywania rozejmu Rosja nie wstrzyma nalotów prowadzonych w Syrii po stronie syryjskich sił rządowych; Moskwa twierdzi, że ataki są wymierzone w islamistów, ale zdaniem Zachodu celem jest też umiarkowana opozycja.

- Zachodnie media stworzyły wrażenie, że Rosja zatrzyma operację przeciw Państwu Islamskiemu, Frontowi al-Nusra i innym terrorystycznym ugrupowaniom - powiedziała. - Tymczasem nie było, nie ma i nie będzie mowy o zakończeniu walki z terroryzmem.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow zaapelował do USA, by wykorzystując swój wpływ na syryjską opozycję, skłoniły ją do respektowania wstrzymania walk. - Rosja robi co do niej należy w relacjach z prawowitym rządem w Damaszku. Oczekujemy, że USA uczynią to samo wobec swych sojuszników - powiedział.

d39yblg

Władze rosyjskie ostro zareagowały na wypowiedź sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, wygłoszoną krótko po osiągnięciu porozumienia w sprawie wstrzymania walk w Syrii, że Waszyngton rozważa również bliżej niesprecyzowany "plan B".

- Nie ma żadnego "planu B" w sprawie syryjskiego rozejmu i nie będzie - podkreślił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, a przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Siergiej Naryszkin powiedział, że "nigdy nie słyszał o 'planie B' w sprawie Syrii".

Plan wstrzymania walk w Syrii, z wyłączeniem dżihadystycznych organizacji Państwo Islamskie i Front al-Nusra, USA i Rosja ogłosiły w poniedziałek. Ma on zacząć obowiązywać od północy z piątku na sobotę czasu lokalnego (godz. 23 w piątek czasu w Polsce). Zgodnie z ustaleniami syryjski rząd oraz sprzymierzone z nim siły i zbrojne grupy opozycyjne zaprzestaną wzajemnych ataków z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju broni. Grupujący syryjską opozycję Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) oświadczył, że zgadza się "warunkowo" na zawieszenie broni.

d39yblg

Podziel się opinią

Share

d39yblg

d39yblg
Więcej tematów