Trwa ładowanie...

MSZ Rosji: powołanie podkomisji ds. Smoleńska to suwerenne prawo Polski

• MSZ Rosji: powołanie w Polsce podkomisji to suwerenne prawo Polski

• Zacharowa: przyczyny katastrofy smoleńskiej są wyjaśnione

• "Strona rosyjska poszła na bezprecedensowe środki otwartości"

• "Jeśli mają oni pytania, to powinni sami sobie na nie odpowiedzieć"

Share
MSZ Rosji: powołanie podkomisji ds. Smoleńska to suwerenne prawo Polski
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d2avaf5

Powołanie w Polsce podkomisji, która będzie badać katastrofę smoleńską to suwerenne prawo Polski - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Jak dodała, z punktu widzenia Rosji przyczyny katastrofy są wyjaśnione.

- To suwerenne prawo Polski, narodu polskiego, znać tę prawdę i jej szukać. Oczywiście, chce się mieć nadzieję, że nie jest to związane z polityką. To słaba nadzieja, ale ona jest - powiedziała Zacharowa.

d2avaf5

- Jeśli mają oni pytania, które zostały niewyjaśnione, to powinni sami sobie na nie odpowiedzieć - mówiła rzeczniczka. - Z naszego punktu widzenia przyczyny (katastrofy) są wyjaśnione. W Rosji także było organizowane śledztwo w sprawie tej katastrofy. Było ono jawne, stale mówiono o nim publicznie, publikowane były odpowiednie dane, prowadzone były konferencje prasowe - powiedziała przedstawicielka MSZ.

- Chcę przypomnieć, że strona rosyjska poszła na bezprecedensowe środki otwartości i - wtedy, w te straszne minuty samej katastrofy i po katastrofie - przejawiła wszelką, nie zwyczajnie dobrą wolę, a rzeczywiście prawdziwą przyjaźń, którą chciała utrzymywać w ogóle w codziennej naszej rutynie (przy współpracy) z polskim państwem - mówiła Zacharowa.

Wyraziła ocenę, że "władze rosyjskie (...) poprzez praktyczne kroki udowodniły, że rozpatrują to nieszczęście jako własne (...) i bardziej od innych są zainteresowane wyjaśnieniem przyczyn".

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

d2avaf5

Szczątki samolotu wciąż znajdują się w Rosji. Strona rosyjska od dawna deklaruje przekazanie wraku i czarnych skrzynek tupolewa stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu swojego postępowania w sprawie katastrofy. Śledztwo to zostało przedłużone do 10 marca 2016 roku - poinformowała pod koniec października zeszłego roku Naczelna Prokuratura Wojskowa, która otrzymała taką informację od rosyjskiego Komitetu Śledczego.

Szef MON Antoni Macierewicz podpisał w czwartek dokumenty umożliwiające wznowienie badania katastrofy smoleńskiej. Tragedię będzie badać powołana do tego podkomisja przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP).

d2avaf5

Podziel się opinią

Share
d2avaf5
d2avaf5
Więcej tematów