Trwa ładowanie...
d337t36
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Rosji o wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego: nadzwyczaj niebezpieczna i skrajnie prowokacyjna

Za całkowicie bezpodstawne rzecznik prasowy polskiego MSZ Artur Dmochowski uważa wnioski, jakie rzeczniczka MSZ Rosji wyciągnęła z wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego ws. NATO. Określiła tę wypowiedź jako "nadzwyczaj niebezpieczną" i "skrajnie prowokacyjną".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSZ Rosji o wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego: nadzwyczaj niebezpieczna i skrajnie prowokacyjna
(WP.PL)
d337t36

- Chciałabym zwrócić uwagę na oświadczenie szefa MSZ Polski dotyczące dążenia do unieważnienia Aktu Stanowiącego NATO-Rosja, przyjętego w 1997 roku. Uważamy to oświadczenie za nadzwyczaj niebezpieczne i skrajnie prowokacyjne - powiedziała na swoim cotygodniowym briefingu w Moskwie Maria Zacharowa, którą przytoczyła rządowa agencja TASS.

Jak mówiła, MSZ Rosji "traktuje takie wypowiedzi jako element rozpoczętej ideologicznej obróbki zachodniej opinii publicznej przed kolejnym szczytem NATO, który odbędzie się w Warszawie w lipcu przyszłego roku".

Rzecznik prasowy polskiego MSZ Artur Dmochowski oświadczył w czwartek, że ze zdziwieniem przyjął wypowiedź Zacharowej, która - jak zauważył - "najwyraźniej niewłaściwie zrozumiała wypowiedź ministra Witolda Waszczykowskiego z wczorajszego wywiadu opublikowanego przez 'Gazetę Wyborczą'".

d337t36

- Minister Witold Waszczykowski nie odnosił się w niej przecież do Aktu Stanowiącego NATO-Rosja, przyjętego w 1997 roku, lecz do deklaracji politycznej NATO, która dotyczy m.in. nierozmieszczania dużych jednostek wojskowych w Europie Środkowej. Wnioski wyciągnięte przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ były zatem całkowicie bezpodstawne - napisał Dmochowski w oświadczeniu.

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Waszczykowski na pytanie, czy domaga się unieważnienia porozumienia NATO-Rosja z 1997 roku, odpowiedział: "Tak. To było porozumienie o charakterze politycznym, niezobowiązujące prawnie, podjęte w innych realiach międzynarodowych. Domagamy się wyrównania poziomu bezpieczeństwa. Niemcy uważają, że będzie to konfrontacyjne zachowanie wobec Rosji. To pytamy: o czyj komfort dbacie bardziej? Państwa, które jest w sojuszu z wami, w UE i NATO, czy państwa, które jest poza i prowadzi już trzecią wojnę: z Gruzją, Ukrainą i teraz w Syrii?"

d337t36

Podziel się opinią

Share

d337t36

d337t36
Więcej tematów