ŚwiatMSZ potwierdza: wśród ofiar śmiertelnych w zamachu w Tunisie na pewno są Polacy

MSZ potwierdza: wśród ofiar śmiertelnych w zamachu w Tunisie na pewno są Polacy

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski potwierdził, że wśród ofiar środowego zamachu w Tunisie na pewno są Polacy. Poinformował też, że 11 osób z Polski zostało rannych.

Nie podał liczby zabitych; zapowiedział, że MSZ zrobi to, kiedy dokona identyfikacji i potwierdzi tożsamość tych osób.

- W pierwszej kolejności będziemy zawiadamiać rodziny tych osób. Potem będziemy przekazywać informacje o liczbie ofiar opinii publicznej - powiedział.

Jeszcze w środę późnym wieczorem z Warszawy wyjedzie do Tunezji specjalny zespół m.in. lekarzy i psychologów, którzy mają pomagać ofiarom zamachu na muzeum Bardo w Tunisie - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

- W ciągu kilku godzin z Warszawy wyjedzie specjalny zespół, który ma pomóc polskim obywatelom, którzy ucierpieli w zamachu w Tunisie. W skład tego zespołu wejdzie czterech psychologów, dwóch lekarzy, pięciu pracowników służby konsularnej MSZ, jedna osoba z Centrum Operacyjnego MSZ dla zapewniania łączności, zabezpieczenia technicznego pracy tego zespołu - powiedział Wojciechowski.

Doprecyzował, że wyjazd tego zespołu nastąpi w środę wieczorem transportem wojskowym. - W porozumieniu z innymi instytucjami intensywnie pracujemy nad jego organizacją - zaznaczył Wojciechowski.

Jak podkreślił, zespół ma się zająć m.in. grupą około 20 osób, które już są bezpieczne, wyszły cało z zamachu. - Będziemy także udzielać pomocy psychologicznej tym osobom, bo zakładamy, że mogą być pod wpływem szoku, że na pewno te przeżycia, które miały dzisiaj miejsce w muzeum Bardo, mogły mieć duży wpływ na ich psychikę - powiedział Wojciechowski. - Chcemy także pomóc rannym, ocenić ich stan zdrowia oraz to, czy rokują na powrót do kraju w najbliższych dniach - dodał.

- W tej chwili mamy informację o 11 rannych polskich obywatelach. Wszystkie z tych osób przebywają w dwóch szpitalach. Trzy osoby przeszły operacje. Pozostałe osoby mają głównie rany postrzałowe, rany ortopedyczne, są w dobrym stanie. Jest im na bieżąco udzielana pomoc - podkreślił Wojciechowski.

Wojciechowski poinformował, że w Ministerstwie Spraw Zagranicznych powstał zespół antykryzysowy, który zajmuje się okazaniem pomocy polskim obywatelom, którzy ucierpieli w ataku terrorystycznym. Jak dodał, obecnie na czele zespołu stoi szef MSZ Grzegorz Schetyna; od czwartku kierowanie zespołem przejmie jeden z wiceministrów spraw zagranicznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)