PolskaMSZ: Polska chce zorganizować Światowy Szczyt Kobiet w 2016 r.

MSZ: Polska chce zorganizować Światowy Szczyt Kobiet w 2016 r.

Promowanie Polski jako miejsca organizacji Światowego Szczytu Kobiet w 2016 r. było głównym celem polskich uczestniczek tegorocznego szczytu, który odbył się w dniach 6-8 czerwca w Kuala Lumpur - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ.

08.06.2013 | aktual.: 08.06.2013 17:00

Światowy Szczyt Kobiet jest dorocznym spotkaniem, w którym uczestniczą najbardziej wpływowe kobiety świata.

Motywem przewodnim tegorocznego spotkania była rola kobiet w budowaniu i rozwoju nowoczesnych gospodarek. W spotkaniu w stolicy Malezji wzięło udział ponad 1100 kobiet z ponad 120 krajów; były to znane osobistości ze świata polityki, kultury oraz biznesu.

Polskiej delegacji złożonej z 30 przedstawicielek rządu, parlamentu, a także świata nauki, kultury oraz biznesu, przewodniczyła pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. W spotkaniu z uczestniczkami Światowego Szczytu Kobiet wzięła też udział podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach.

Jak poinformowało MSZ, w ramach szczytu zorganizowano także "okrągły stół ministerialny", w obradach którego uczestniczyły przedstawicielki polskiego rządu, a także m.in.: wicepremier Kosowa, minister handlu zagranicznego Francji, minister gospodarki Litwy, minister ds. rodziny i rozwoju Malezji oraz reprezentantki blisko trzydziestu innych rządów i parlamentów.

Głównym celem polskich uczestniczek spotkania - poinformowało MSZ w komunikacie przesłany PAP - było promowanie Polski jako miejsca organizacji Światowego Szczytu Kobiet w 2016 r.

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że Światowy Szczyt Kobiet jako wydarzenie o zasięgu globalnym stanowi doskonałą okazję do promocji Polski na arenie międzynarodowej. A ponadto - podkreślił resort - sprzyja budowaniu korzystnego wizerunku Polski jako kraju aktywnie uczestniczącego w światowym dialogu na rzecz umacniania roli kobiet w rozwijaniu nowych rozwiązań w polityce, nauce oraz gospodarce.

Podczas wizyty w Malezji Kozłowska-Rajewicz oraz Stelmach spotkały się także z przedstawicielami władz malezyjskich. W spotkaniach tych wzięły również udział wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska oraz prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz.

Jak poinformowało MSZ, podczas rozmów omówiono możliwości rozwoju współpracy gospodarczej między naszymi krajami. Dyskutowano także na temat możliwości przyspieszenie prac nad zawarciem z Malezją umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podsumowana została także dotychczasowa współpraca naukowa uczelni i instytutów naukowych z Polski i Malezji.

Malezja jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznych i najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów Azji Południowo-Wschodniej. Obok Singapuru pozostaje najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w tym regionie. W 2010 r. nasze obroty handlowe z Malezją osiągnęły poziom 943 mln dolarów. Duże możliwości oferuje także współpraca naukowa i naukowo-technologiczna. Szczególną szansą w tej dziedzinie jest współpraca w zakresie szkolnictwa wyższego. Obecnie podpisanych jest 30 umów pomiędzy uczelniami z obu krajów w zakresie szkolenia kadry i studentów malezyjskich, zwłaszcza z kierunków medycznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)