Trwa ładowanie...
d2y172j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Niemiec ostrzega przed kolejną intifadą

W obliczu starć w ostatnich dniach w Jerozolimie, istnieje ryzyko wybuchu palestyńskiego powstania czyli trzeciej intifady - ostrzegł rzecznik MSZ Niemiec Martin Schaefer na kilka dni przed wizytą premiera Izraela w Berlinie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSZ Niemiec ostrzega przed kolejną intifadą
(PAP/EPA, Fot: ABED AL HASHLAMOUN)
d2y172j

- Rząd jest poważnie zaniepokojony eskalacją przemocy i kolejnymi ofiarami w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu w ciągu ostatnich kilku dni - powiedział Schaefer.

Rzecznik niemieckiego MSZ dodał, że rząd całkowicie potępia zasztyletowanie dwóch Żydów, które miało miejsce w piątek w Jerozolimie oraz akty zemsty przeciwko niewinnym Palestyńczykom.

Zdaniem Schaefera zaplanowana na czwartek wizyta izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu będzie okazją do wspólnego szukania możliwości rozpoczęcia nowych negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami. Ostatnie rozmowy pokojowe załamały się w 2014 r.

d2y172j

Od kilku tygodni napięcie między Palestyńczykami a Żydami wciąż rośnie. Jak informuje Czerwony Półksiężyc, podczas protestów w ostatnich dwóch dniach zginęło kilku izraelskich cywilów, a 456 Palestyńczyków odniosło obrażenia. W poniedziałek w wyniku starć z izraelskimi żołnierzami na Zachodnim Brzegu Jordanu śmierć poniosło dwóch nastoletnich Palestyńczyków. Te incydenty sprawiają, że w państwie żydowskim odżywają obawy przed wybuchem trzeciej intifady.

W niedzielę Netanjahu zwołał nadzwyczajne posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa, po którym zapowiedział wprowadzenie "dodatkowych środków w celu powstrzymania terroryzmu i ukarania terrorystów". Minister ds. służb specjalnych Israel Kac zagroził z kolei nową ofensywą militarną wymierzoną w Palestyńczyków. Już od niedzieli Palestyńczycy mieszkający w Jerozolimie mają zakaz wstępu na Stare Miasto przez dwa dni podczas żydowskiego święta religijnego. Wstęp na Starówkę mają nadal turyści, Izraelczycy oraz Palestyńczycy mieszkający, pracujący lub uczący się na jej terenie.

Palestyńczycy chcą we Wschodniej Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, czyli na terenach, które Izrael zajął w rezultacie wojny z 1967 r., założyć własne państwo.

d2y172j

Podziel się opinią

Share

d2y172j

d2y172j
Więcej tematów