ŚwiatMSW ostrzega przed burzami, huraganami i nawałnicami

MSW ostrzega przed burzami, huraganami i nawałnicami

Przez Polskę przechodzą gwałtowne wichury, deszcze oraz burze, powodując zniszczenia w budynkach mieszkalnych, gospodarczych oraz w uprawach rolnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega oraz apeluje o właściwe zachowanie.

MSW ostrzega przed burzami, huraganami i nawałnicami
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa

16.07.2012 | aktual.: 16.07.2012 15:05

Pamiętajmy o podstawowych zasadach: wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych, zamknięciu okien i drzwi, usunięciu z balkonów zbędnych przedmiotów, unikaniu otwartej przestrzeni i nieparkowaniu aut pod drzewami.

Gwałtowne nawałnice, deszcze oraz burze są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.

Prawidłowe zachowanie w trakcie burz, gdy przebywamy w domu:

- wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe;

- należy sprawdzić, czy zamknięte są okna i drzwi oraz zabezpieczyć je przed nagłym otwarciem;

- z tarasów i balkonów należy usunąć wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;

- nie należy podchodzić do okien i drzwi;

- strażacy radzą, aby przebywać na najniższej kondygnacji domu, np. w piwnicy i pod ścianą nośną z daleka od przeszklonych drzwi i okien;

- zabezpieczyć się w latarkę, świeczki;

- wybrać ewentualne drogi i miejsca ewakuacji (np. piwnica).

Jeśli w trakcie burz przebywamy w terenie, wówczas:

- należy wejść jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekać burzę;

- nie należy parkować pod drzewami, słupami energetycznymi (jeśli linia ulegnie przerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami typu wiaty;

- należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni;

- odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy;

- wyjdźmy natychmiast z wody, jeśli przebywamy na kąpieliskach;

- unikajmy korzystania z telefonów komórkowych, a najlepiej je wyłączmy.

Minionej soboty najbardziej poszkodowanych zostało 7 powiatów na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Tylko od 1 do 10 lipca br. straż pożarna interweniowała łącznie już ponad 10 tys. razy, a około 1200 strażaków usuwało skutki sobotnich nawałnic.

W całym kraju trwa usuwanie skutków nawałnic, które w minioną sobotę (14 lipca br.) przeszły nad województwami: kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Nawałnice, według danych straży pożarnej, uszkodziły ponad 120 budynków mieszkalnych i gospodarczych.

W związku z nawałnicami oraz trąbami powietrznymi strażacy interweniowali ponad 500 razy. W pomoc poszkodowanym zaangażowanych było około 1200 strażaków zawodowych i z ochotniczych straży pożarnych. Do niektórych miejsc trudno było strażakom dojechać, dwie osoby ewakuowano śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Służby odpowiedzialne za usuwanie skutków nawałnic już w minioną sobotę i niedzielę zabezpieczyły plandekami zniszczone budynki. W wyniku nawałnic oraz trąb powietrznych 1 osoba zginęła, a 10 zostało rannych.

Zobacz także
Komentarze (1)