Trwa ładowanie...

Mróz, śnieg i burze. "Pogoda da nam popalić"

Po weekendowej pogodowej sielance nie ma już śladu. Rano w północnej Wielkopolsce padał śnieg, a w ciągu dnia w wielu regionach musimy być przygotowani także na grad i burze. W nocy na północy chwyci mróz.
Share
Strefa opadów śniegu z deszczem utrzyma się nad Polską do wtorku wieczorem
Strefa opadów śniegu z deszczem utrzyma się nad Polską do wtorku wieczoremŹródło: Twitter.com/Windy.com/screen
d4gcdtt

Polska do tej pory znajdowała się w zasięgu rozległego ośrodka wyżowego, ale teraz dostaniemy się pod wpływ płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia, który przywędruje do nas z północnego zachodu Europy.

Niż przyniesie nam front atmosferyczny oraz mniej stabilną, wilgotną masę powietrza. W ciągu dnia w wielu miejscach musimy być przygotowani na deszcz, a na zachodzie i w centrum także na deszcz ze śniegiem. Rano prószyło m.in. w Pile. W górach będzie sypał sam śnieg.

Na niebie w wielu miejscach Polski pojawią się chmury Cumulus lub Cumulonimbus, a to oznacza, że miejscami zagrzmi.

d4gcdtt

Śnieg, grad i burze

Z uwagi na dość sporą różnicę temperatur pomiędzy dolną, a górną warstwą troposfery (większy gradient pionowy), większym przepływem i wspomnianym wcześniej napływem mniej stabilnie masy powietrza dojdzie do rozwoju zjawisk konwekcyjnych.

Nie jest wykluczone pojawienie się opadów krupy śnieżnej (przypomina kulki styropianowe wyraźnie odbijające się od podłoża) lub bardzo drobnego gradu. Burze powinny mieć raczej charakter punktowy i nie powinny stanowić zagrożenia, jednak musimy wiedzieć, że każda, nawet najsłabsza burza może być niebezpieczna i nie należy ich lekceważyć.

W Twojej okolicy pada śnieg? Masz zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Na termometrach od 4-5 st. C na Pomorzu, przez 6-7 st. C na południu i zachodzie do 8-10 st. C w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie. Wiatr będzie wiał słabo, jedynie na krańcach Polski zachodniej i południowo-zachodniej może wiać mocniej. Porywy mogą sięgnąć 40 km/h.

d4gcdtt

Pamiętajmy, że w kalendarzu jeszcze marzec. Wydaje się, że jedynie we wtorek pogoda jeszcze da nam popalić (szczególnie mieszkańcom Polski północno-wschodniej).

   WP/Cumulus
Źródło: WP/Cumulus

Nocą chwyci mróz, a we wtorek nadejdzie wichura

Kolejny ośrodek niskiego ciśnienia sprowadzi nad Warmię, Mazury, Pomorze, Podlasie, a następnie przesuwając się na południowy wschód także na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu umiarkowane opady śniegu i deszczu ze śniegiem, które stanowczo pogorszą warunki jady. Na drogach zrobi się ślisko.

d4gcdtt

Apelujemy o zachowanie ostrożności, tym bardziej, że nocą z poniedziałku na wtorek, na krańcach północno-wschodniej Polski temperatura może spaść do wartości poniżej zera zmniejszając przyczepność na drogach i chodnikach.

We wtorek na północy zacznie bardzo silnie wiać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozach ostrzeżeń przewiduje w Pomorskiem porywy przekraczające 70 km/h.

   WP/Cumulus
Źródło: WP/Cumulus

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

d4gcdtt

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Okrzyknęli to miasto najbardziej pijanym w Polsce. Sprawdziliśmy jak jest naprawdę

d4gcdtt

Podziel się opinią

Share
d4gcdtt
d4gcdtt
Więcej tematów