PolskaMróz przyczyną trzęsienia ziemi w Suwałkach?

Mróz przyczyną trzęsienia ziemi w Suwałkach?

Mróz był w czwartek lżejszy, choć to właśnie on mógł być przyczyną nocnego wstrząsu sejsmicznego w Suwałkach - uważają geofizycy.

26.01.2006 | aktual.: 26.01.2006 19:00

Zanotowany we wtorek w Suwałkach wstrząs miał prawie 3 stopnie w skali Richtera - poinformował w czwartek Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Epicentrum wstrząsu mogło pochodzić z pogranicza polsko-białoruskiego lub samej Białorusi. Raczej nie mógł być on odczuwalny dla ludzi. Zdaniem naukowców przyczyną wstrząsu mógł być na przykład jakiś wybuch na Białorusi lub mróz.

Mimo że mrozy w ostatnich dniach zelżały, do noclegowni nadal zgłasza się bardzo wielu bezdomnych. W większości warszawskich noclegowni wszystkie miejsca są zajęte. Także liczba telefonów na infolinię dla bezdomnych działającą przy mazowieckim centrum zarządzania kryzysowego nie zmniejszyła się. Otrzymujemy ponad 30 telefonów dziennie z pytaniem o wolne miejsca w noclegowniach - poinformowano w centrum.

W Krakowie usunięto w czwartek awarię magistrali dostarczającej ciepło z Elektrociepłowni Kraków SA do południowych osiedli miasta. Do uszkodzenia magistrali doszło we wtorek wieczorem właśnie z powodu mrozu.

Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po południu wszystkie drogi krajowe utrzymywane przez GDDKiA były przejezdne. Na nawierzchniach niektórych dróg województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, mazowieckiego i łódzkiego wystąpiła lokalna śliskość, błoto pośniegowe lub cienka warstwa zajeżdżonego śniegu. Na pozostałym obszarze nawierzchnie dróg były czarne.

Na szlakach turystycznych wciąż jest niebezpiecznie. Skrajnie trudne warunki turystyczne są w Beskidach. W górach leży mnóstwo śniegu, który wręcz uniemożliwia wędrówkę. Do schronisk dojść można szlakami zaopatrzeniowymi. Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR stanowczo odradzali w czwartek wędrówki po górach.

W Tatrach była piękna słoneczna pogoda, ale ratownicy TOPR odradzali wycieczki w wyższe partie gór, gdzie szlaki w większości są jeszcze nieprzetarte. W części reglowej Tatr warunki do spacerów są dobre, a ścieżki przedeptane. W górach leży od około 100 do 150 cm śniegu.

Ostre mrozy nie zaszkodziły zwierzętom ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, spowodowały jednak drobne komplikacje w codziennym jego życiu. Niskie temperatury nie zaszkodziły też różom z rosarium Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) w Chorzowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)