Możliwy pogrzeb dzieci zmarłych w każdym okresie ciąży
Rodzice dzieci, które urodziły się martwe
lub zmarły w wyniku poronienia, będą mogli je pochować bez względu
na to, jak długo trwała ciąża. Zdecydował o tym minister zdrowia,
który podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Nowe przepisy zaczną
obowiązywać za kilka dni - powiedział rzecznik
resortu Paweł Trzciński.
To jasne postawienie sprawy. Mamy nadzieję, że raz na zawsze rozwiąże różne dylematy - dodał Trzciński.
Wcześniejsze plany resortu, według których tylko dziecko urodzone po 22. tygodniu ciąży mogłoby być zarejestrowane, wzbudziły liczne protesty. Gdyby plany stały się prawem, pozwalałyby na godny pochówek jedynie dzieci zmarłych po 22. tygodniu ciąży.
Po wejściu w życie rozporządzenia rodzice wszystkich dzieci, które urodziły się martwe lub w wyniku poronienia, będą mogli je godnie pochować. Będą też mieli prawo otrzymać kartę zgonu dziecka. Choć obecnie nie ma podstaw prawnych do odmowy wydania przez Zakład Opieki Zdrowotnej ciał dzieci, bywa, że lekarze odmawiają ich wydania, a martwe płody są spalane z odpadami szpitalnymi.
Mieliśmy sygnały, że dyrektorzy szpitali nie mają jasności, jak postępować ze zwłokami. Zmieniliśmy przepisy, by ewidentne było, że kluczowe w tej sprawie jest subiektywne podejście rodzica. Żadne przepisy nie mogą ograniczyć prawa rodziców do godnego pochowania, nawet bardzo wcześnie poronionych dzieci - wyjaśnił Trzciński. Szpital ma pomagać, a nie przeszkadzać - zaznaczył.