Możliwe większe odszkodowania od organów władzy publicznej
Obowiązek naprawienia szkody przez organa
władzy publicznej za ich sprzeczne z prawem działania, powinien
obejmować nie tylko stratę, którą poniósł poszkodowany, ale też
korzyści, jakie mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono -
uznał Trybunał Konstytucyjny.
Orzekł on, że zaskarżone m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej są niezgodne z Konstytucją. Pytanie prawne na temat tych przepisów, oprócz skargi rzecznika, do TK skierował także Sąd Apelacyjny w Rzeszowie.
Jeden z przepisów ordynacji ograniczał poszkodowanym możliwość dochodzenia roszczeń o odszkodowanie za tzw. niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej za "rzeczywiste szkody" - trzeba więc było je udokumentować. Przepis nie przewidywał natomiast możliwości dochodzenia odszkodowania za te korzyści, których wskutek szkody poszkodowany nie odniósł.
Trybunał orzekł, że przepisy K.p.a. i Ordynacji podatkowej, ograniczające możliwość dochodzenia odszkodowania za niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej, są niezgodne z artykułem Konstytucji, w myśl którego "każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej".
Zdaniem Trybunału, do chwili wejścia w życie Konstytucji zaskarżone przepisy mogły być traktowane jako wyjątek od zasad zawartych w kodeksie cywilnym. Jednak z dniem 17 października, kiedy zaczęła obowiązywać nowa Konstytucja, "zasadą kierunkową" w ocenie prawa stała się zasada pełnego odszkodowania. Dlatego "na gruncie tej zasady artykuły k.p.a. i Ordynacji podatkowej muszą zostać uznane za niezgodne z Konstytucją" - stwierdzili sędziowie.
Jednocześnie określili oni, że wyrok TK znajduje zastosowanie do szkód powstałych od dnia 17 października 1997 roku.