Mózg kobiety i mężczyzny inaczej "widzi" miłość
Mózg kobiety i mężczyzny reaguje inaczej, gdy widzimy zdjęcia zakochanych. Mężczyzna "zamienia się we wzrok" i skupia się na wyglądzie kobiety. Mózg kobiety natomiast uruchamia pamięć i analizuje "za" i "przeciw" przystojnego mężczyzny w kontekście norm społecznych, czyli tego co wypada lub nie wypada – mówi Wirtualnej Polsce doc. Andrzej Urbanik, szef Zakładu Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
26.03.2008 | aktual.: 21.01.2014 12:00
WP: Adam Przegaliński: Mówi się, że miłość jest ślepa. Zakochani nie mogą się skupić, są rozmarzeni, w ich mózgach zachodzą różne chemiczne zmiany. A jak reagują mózgi kobiet i mężczyzn, gdy tylko patrzymy na zakochanych? Czy też dajemy ponieść się emocjom?
Doc. Andrzej Urbanik: My badaliśmy, jak w naszym mózgu przetwarzane są bodźce o charakterze emocjonalnym. W tym celu użyliśmy techniki fMRI, czyli funkcjonalnego obrazowania mózgu w magnetycznym rezonansie. To technika używana na świecie od kilku lat. Badaliśmy reakcje mózgu na emocje negatywne i pozytywne, w tym także na zdjęcia zakochanych, ale bez zabarwienia erotycznego. Obserwowaliśmy na ekranie komputera, jak reagują obszary neuronalne mózgu, które decydują o jego funkcjonowaniu. Używaliśmy obrazy specjalnie wybrane przez psychologów, według rodzaju emocji i intensywności.
WP: Ile osób brało udział w badaniu?
- 20 kobiet i 20 mężczyzn. Uczestnicy byli dość młodzi, podzieliliśmy ich według płci. Intensywność reakcji mózgu na bodźce oznacza się w technice fMRI kolorami – od niebieskiego (najsłabsza reakcja) do czerwonego (najsilniejsza). Oczywiście romantyczne obrazy działają na nasz mózg bardzo silnie i wtedy odpowiednie części mózgu "świecą się na czerwono". W tych miejscach intensywnie pracują neurony, a dzieje się tak dlatego, że pod wpływem emocji dopływa do nich więcej niż zwykle krwi z wysoką zawartości tlenu, co zaburza jednorodność pola magnetycznego w danym obszarze.
WP: Jakie są konkretne różnice w funkcjonowaniu mózgu kobiety i mężczyzny, gdy patrzymy na te pozytywne obrazy, np. zdjęcia zakochanych.
- Jeśli chodzi o reakcje na emocje, w mózgu odpowiedzialne jest za nie ciało migdałowate, tak samo u kobiet, jak u mężczyzn. U płci "brzydszej" na widok atrakcyjnej kobiety "świecą się", czyli działają intensywnie płaty potyliczne w tylnej części głowy, a u płci pięknej – prawy płat skroniowy (dokładnie prawy zakręt skroniowy górny), z przodu głowy. Co to oznacza? Płat potyliczny, który działa intensywnie u mężczyzn, odpowiedzialny jest za wzrok i uwagę. Potwierdza się powszechne przekonanie, że mężczyźni są wzrokowcami – oceniają wygląd kobiety. Natomiast zakręt skroniowy, który uruchamia się u kobiet jest odpowiedzialny za pamięć i przetwarzanie emocji w kontekście norm społecznych ("czy mi wypada", "czy mi wolno"). Kobieta patrząc na pociągającego mężczyznę uruchamia pamięć i skojarzenia, zastanawia się, czy spotkała kogoś podobnego i co jej się w danym mężczyźnie podoba.
Rozmawiał Adam Przegaliński, Wirtualna Polska