Trwa ładowanie...
02-05-2008 11:00

Możesz odkryć tajemnice Sejmu już w sobotę

Sala Kolumnowa znana z posiedzeń komisji
śledczych, kuluary, w których dziennikarze zbierają najciekawsze,
często nieoficjalne informacje i sala posiedzeń - to tylko
niektóre miejsca, jakie będzie można obejrzeć w sobotę w czasie
Dnia Otwartego w parlamencie.

Możesz odkryć tajemnice Sejmu już w sobotęŹródło: PAP
d1ljwen
d1ljwen

Zwiedzający mogą wchodzić do gmachu na przy ulicy Wiejskiej już od godz. 10. Po najciekawszych miejscach w Sejmie i Senacie będą ich oprowadzali profesjonalni przewodnicy, opowiadając ciekawostki i historię związaną z funkcjonowaniem parlamentu.

Marszałek Bronisław Komorowski ma zamiar osobiście powitać część zwiedzających w Sejmie. Chętnie to zrobię także dlatego, że gdzieś we mnie tkwi trochę z nauczyciela historii i przewodnika - mówił Komorowski. Chętnie opowiadam też o przeszłości - dodał.

Osoby, które przyjdą w sobotę do Sejmu, będą mogły odwiedzić gabinet marszałka Komorowskiego. Zachęcam do popatrzenia na szafy w gabinecie. To nie są książki, ale cały dorobek legislacyjny Sejmu - zaznaczył Komorowski.

Jak podkreślił, w gabinecie marszałka Sejmu znajduje się nawet tajne przejście._ Nie za szafami, ale jest (...). W każdym pałacu, w każdym zamku i w każdym Sejmie jest jakaś tajemnica_ - dodał Komorowski.

d1ljwen

Około godziny 11.00 w sali posiedzeń plenarnych z gośćmi Senatu spotka się marszałek Bogdan Borusewicz. Będzie można wejść i zobaczyć wszystko, usiąść także w ławach senackich i zobaczyć, czy senatorowie siedzą wygodnie, czy też muszą cierpieć katusze - żartował Borusewicz.

Marszałek zapowiada, że przeprowadzi ze zwiedzającymi próbne głosowanie "nad różnymi ważnymi kwestiami". Zobaczymy jakie będą wyniki tych głosowań - powiedział.

Początkowo parlament nie miał własnej siedziby. W dawnej Polsce obradował zwykle w Piotrkowie z racji centralnego położenia tego miasta w państwie. Później miejscem obrad Sejmu Walnego były siedziby królewskie - najpierw Wawel, a od XVI wieku, po przeniesieniu stolicy z Krakowa - Zamek Królewski w Warszawie.

Dopiero w Polsce odrodzonej Sejm Rzeczypospolitej otrzymał własną siedzibę w Warszawie przy ul. Wiejskiej. W 1918 roku na potrzeby parlamentu rozpoczęto adaptację budynku Instytutu Aleksandryjsko- Maryjskiego Wychowania Panien, czyli dawnej żeńskiej szkoły średniej.

d1ljwen

Już 10 lutego 1919 roku zebrał się w tym gmachu Sejm II Rzeczypospolitej na swym pierwszym posiedzeniu. W tym miejscu kilka dni później uchwalono tak zwaną Małą Konstytucję i przyznano Józefowi Piłsudskiemu tytuł Naczelnika Państwa. W latach 20. do byłego gmachu szkolnego dobudowano amfiteatralną Salę Posiedzeń.

W czasie wojny część zabudowań sejmowych zostało zniszczonych. W latach 1946-1947 wyburzono pozostałości dziewiętnastowiecznych budynków i odbudowano spaloną Salę Posiedzeń. Rekonstrukcja owalnego gmachu, stanowiącego dziś symbol Sejmu, trwała dziewięć miesięcy.

Nowy zespół budynków wpisuje się w stary park i obejmuje obszar sięgający skarpy warszawskiej. Elewacje oblicowano białym piaskowcem, a cały obszar do dziś nie chroniony płotem jest dostępny dla spacerowiczów.

d1ljwen

Interesującym dla zwiedzających miejscem już wewnątrz gmachu jest Sala Kolumnowa. Prowadzą do niej dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami. To jedna z piękniejszych sal sejmowych i drugie co do wielkości pomieszczenie w parlamencie.

Na przestrzeni, jaką zajmuje, zmieściłoby się 13 dwupokojowych mieszkań; jej powierzchnia wynosi 600 m. kw. Sala Kolumnowa swą nazwę zawdzięcza smukłym, symetrycznym kolumnom wspierającym sufit. Po przywróceniu Senatu, od 1989 roku do maja 1991, była miejscem jego posiedzeń.

Sejm to także niezliczona ilość korytarzy. Jednym z najbardziej znanych, często stanowiący tło wypowiadającym się do kamer polityków, jest Korytarz Marszałkowski, łączący Sejm z Senatem. Po obu jego stronach znajdują się duże sale, w których odbywają się m.in. posiedzenia komisji sejmowych.

d1ljwen

Budynek, w którym obecnie obradują senatorowie, został pierwotnie zaplanowany jako biblioteczny, z magazynami na książki w piwnicach. Jednak po przywróceniu drugiej izby parlamentu, adaptowano go na siedzibę Senatu, z Salą Posiedzeń na pierwszym piętrze.

Miejsca będą te udostępnione zwiedzającym do godz. 17. Kancelaria Sejmu nie wymaga odrębnych rezerwacji ani uzyskania wcześniejszego zaproszenia, zwiedzanie jest bezpłatne.

d1ljwen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ljwen
Więcej tematów