Trwa ładowanie...
dv9l44x
21-06-2005 11:50

"Mówienie o 'stratach Polski' to zabieg retoryczny"

Nie może być mowy o wyrównywaniu Polsce
strat z powodu braku kompromisu budżetowego na ostatnim szczycie
UE w Brukseli, bowiem Polska nie dostała żadnych pieniędzy, które
mogłaby stracić - powiedział ambasador Wielkiej Brytanii
w Warszawie Charles Crawford. Mówienie o tzw. stratach Polski i potrzebie ich wyrównania dyplomata nazwał "zabiegiem retorycznym".

dv9l44x
dv9l44x

Czy Polsce trzeba rekompensować to, co utraciła? Odpowiedź brzmi: nie, bo Polska niczego nie straciła- powiedział Crawford. Zostały wysunięte pewne propozycje budżetowe, które od początku były całkowicie nierealistyczne. Nie sądzę, żeby mówienie w tym kontekście o wyrównywaniu czegokolwiek było słuszną rzeczą.

Jednocześnie ambasador wyraził nadzieję, że unijny budżet na lata 2007-2013, którego opracowaniem Wielka Brytania zajmie się wraz przejęciem od Luksemburga w lipcu przewodnictwa w UE, będzie racjonalny i korzystny dla Polski.

Nieprzyjęta w Brukseli propozycja budżetowa zakładała, że po odjęciu składek członkowskich Polska dostałaby w latach 2007-2013 "na czysto" 60,5-61 mld euro. Minister ds. europejskich Jarosław Pietras ocenił w poniedziałek, że w toku dalszych dyskusji trudno będzie o lepszą propozycję niż przedstawiony przez Luksemburg kompromis. Jego zdaniem w razie braku porozumienia Polska może stracić nawet połowę unijnych funduszy strukturalnych, co byłoby "nie do przyjęcia".

Ambasador odrzucił oskarżenia pod adresem Wielkiej Brytanii o doprowadzenie do fiaska szczytu. Jego zdaniem wszyscy uczestnicy brukselskiego szczytu z góry znali brytyjskie stanowisko i wiedzieli, że "kompromis nie zadziała". To nie był żaden sekret - powiedział Crawford.

dv9l44x

Zapewnił natomiast, że jego krajowi zależy na doprowadzeniu do kompromisu podczas swojego przewodnictwa. Rozumiemy, że jest to ważne nie tylko dla nas - powiedział. Nawiązując do funduszy dla Polski stanowczo odrzucił argument, że Brytyjczycy nie są hojni dla nowych krajów członkowskich UE. To niedorzeczne. Płacimy mnóstwo pieniędzy na europejski projekt - podkreślił.

Według przedstawionych przez ambasadora brytyjskich wyliczeń, w latach 1995-2003 Wielka Brytania płaciła netto do kasy UE dwa i pół razy więcej niż Francja i dwa razy więcej niż Włochy. Gdyby zaś nie rabat, czyli krytykowana zwłaszcza przez Francję zasada redukcji brytyjskiej składki, te płatności netto, uwzględniające wpływy i wydatki, byłyby większe kilkanaście razy.

Crawford nie zdradził, kiedy jego kraj przedstawi szczegółową propozycję budżetową. W tej chwili nie jesteśmy do tego gotowi. Domagamy się natomiast szerokiej, poważnej debaty o unijnych priorytetach- powiedział.

Nie mówimy o likwidacji wspólnej polityki rolnej ani o zabraniu dotacji rolnikom- podkreślił. _ Chodzi o to, by unijne wydatki były racjonalne i dostosowane do obecnego wieku, a nie do połowy minionego stulecia. Nie możemy wydawać pieniędzy na podstawie priorytetów ustalonych czterdzieści lat temu_.

dv9l44x

Nie potwierdził doniesień wtorkowej "Rzeczpospolitej" o tym, że brytyjski minister ds. europejskich Douglas Alexander weźmie udział w planowanym w Warszawie w przyszłym tygodniu spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. Przeczytaliśmy o tym w gazecie - powiedział. Dodał, że do brytyjskiej ambasady nie wpłynęła żadna tego rodzaju propozycja. Powiedział także, że nie było to tematem poniedziałkowej rozmowy telefonicznej ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii: Adama Daniela Rotfelda i Jacka Strawa.

Fakt przygotowywania takiego spotkania potwierdzili w Warszawie prezydent Aleksander Kwaśniewski i marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. Spotkanie, które organizuje minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld, było zaplanowane wcześniej, kiedy nie było jeszcze podstaw do oczekiwania fiaska szczytu UE - zaznaczył Cimoszewicz.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj