Polska"Mowa nienawiści" - to już prawdziwa plaga w internecie?

"Mowa nienawiści" - to już prawdziwa plaga w internecie?

Co czwarta wypowiedź na temat grup mniejszościowych w polskim internecie zawiera element wrogości. Najwięcej nienawistnych postów skierowana jest przeciwko mniejszościom narodowym. Zaś najbardziej negatywne emocje pod względem ich natężenia dotykają mniejszości seksualnych – wynika z opublikowanego „Raportu mniejszości” zaprezentowanego przez Fundację Wiedzy Lokalnej.

"Mowa nienawiści" - to już prawdziwa plaga w internecie?
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

01.03.2012 | aktual.: 01.03.2012 11:09

Raport mniejszości” to projekt monitorujący sieć pod względem mowy nienawiści oraz języka wrogości wobec mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i seksualnych.

Pierwszy etap badania czyli analiza maszynowa wyodrębniła 78 056 unikalnych postów (treści, które nie były powtarzane np. poprzez mechanizm odpowiedzi) dotyczących mniejszości. Okazało się, że niemal 10% z nich (7 583) zawierało wypowiedzi o negatywnym nacechowaniu emocjonalnym.

Ponieważ monitoring komputerowy nie dokonuje automatycznego wyboru treści intencjonalnych oraz tych posiadających sens informacyjny, drugi stopień badania został przeprowadzony przez zespół wykwalifikowanych analityków. W trakcie procesu badawczego wypracowano wspólną definicję „treści negatywnych”, co pozwoliło na uzyskanie wysokiego współczynnika zgodności i obiektywizację wyników.

Zespół przeanalizował 1 500, wylosowanych z bazy wyjściowej, fragmentów wypowiedzi. Co czwartą (27%) zidentyfikowano jako język wrogości. 2% postów stanowiło mowę nienawiści (czyli jawne wezwanie do działania przeciwko danej grupie).

Wyniki badania wskazują, że najczęściej negatywnie wypowiadamy się o mniejszościach narodowych i seksualnych (mówimy też o nich najgorzej). Dalsze miejsca pod względem natężenia języka wrogości skierowanego przeciwko grupom, zajmują mniejszości etniczne i religijne.

Podczas specjalnego panelu dyskusyjnego o wynikach „Raportu mniejszości” i anonimowości w sieci rozmawiali m.in. Stanisław Ulicki (Wirtualna Polska), dr Marek Troszyński (Fundacja Wiedza Lokalna, Collegium Civitas) i Edwin Bendyk (Tygodnik „Polityka”, Collegium Civitas).

Przedstawiciele największych portali internetowych zwracali uwagę na pozytywną rolę anonimowości w rozwoju blogosfery oraz mechanizmów kontroli władzy. Przestrzegali także przed fałszywym poczuciem bezkarności w Internecie i wskazywali sposoby na podnoszenie jakości komentarzy m.in. poprzez ich ocenianie przez samych użytkowników. Według przedstawicieli Wirtualnej Polski, Onetu i wyborczej.pl sposobem na ograniczenie języka wrogości i mowy nienawiści w sieci są apele i działania edukacyjne.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)