Motywacje genealogów
Genealogia jest coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu, a w niektórych krajach jest najpopularniejszym hobby.
Powodów zajmowania się genealogią jest wiele, oto niektóre z nich.
Ciekawość
To pierwszy stopień, do odkrywania swojej przeszłości. Wiele osób jest ciekawych tego, skąd pochodzą, co robili ich przodkowie. Może to być szczególnie ważne dla tych osób, które nie znały swoich rodziców. Rodzina i nasze pochodzenie może też (w pewnym stopniu) definiować naszą tożsamość - to, kim jesteśmy i do czego w życiu dążymy.
Układanka
Tworzenie drzewa rodziny, odtwarzanie - gałąź po gałęzi - historii rodzinnej jest jak rozwiązywanie interesującej łamigłówki. Poza zwykłym zdobywaniem danych i wymyślaniem sposobów dotarcia do interesujących źródeł, konieczne jest jeszcze właściwe interpretowanie zebranych materiałów. Wymaga to wiedzy historycznej, sprytu, wyrabiania umiejętności perswazji (nie wszystkie osoby, będą chciały otwarcie rozmawiać o rodzinnej historii). W zamian, genealogia dostarcza satysfakcji, dreszczyku emocji i obcowania z żywą historią.
Edukacja najmłodszych
Budowanie drzewa genealogicznego jest świetnym sposobem przekazywania dzieciom wiedzy o ich rodzinie i historii. Dodatkowo opowieści rodzinne - o tym, co robił dziadek w czasie wojny, lub o wuju, który „za chlebem” wyjechał do pracy w Ameryce mogą zaszczepić dzieciom bakcyla historii. Dla niektórych osób ważne jest też, że - będąc rodzinnymi historykami - zostawiają po sobie ślad, że przyszłe pokolenia będą o nich pamiętać.
Przeżycia emocjonalne
Poszukiwaniom genealogicznym niejednokrotnie towarzyszą głębokie przeżycia emocjonalne. Są to chwile, gdy docierasz do miejsc ważnych dla historii twojej rodziny, a o których do tej pory słyszałeś tylko z opowieści. Może to być kościółek, w którym ochrzczono twojego pra-pradziadka, lub pole bitwy, na którym walczył twój pradziadek. Sposób spędzania wolnego czasu, nowe przyjaźnie, współpraca Genealogia jest hobby, które sprawi, że częściej będziesz spotykał się z ludźmi (nie tylko ze swoją najbliższą rodziną); daje okazję do częstszych rozmów i wspólnego spędzania wolnego czasu. Na pewnym etapie swoich poszukiwań zechcesz nawiązać kontakty z innymi genealogami, zechcesz zostać członkiem towarzystw genealogicznych – ludzi pomagających sobie nawzajem w rozwiązywaniu tej fascynującej układanki, jaką jest rodzinna historia.