ŚwiatMoskwa, Smoleńsk, Katyń - Komorowski z wizytą w Rosji

Moskwa, Smoleńsk, Katyń - Komorowski z wizytą w Rosji

Marszałek sejmu, p.o. prezydenta RP Bronisław Komorowski oraz polska delegacja uczestniczyli w mszy świętej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Stamtąd delegacja udała się do Witebska na Białorusi, skąd polska delegacja wyleciała do kraju. O 23.00 samolot z marszałkiem Sejmu na pokładzie wylądował w Warszawie.
wróci do kraju około północy.

Moskwa, Smoleńsk, Katyń - Komorowski z wizytą w Rosji
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Marszałek wraz z generałem Wojciechem Jaruzelskim, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisławem Koziejem oraz reżyserem Andrzejem Wajdą, a także gubernatorem Smoleńska Siergiejem Antufiewem, złożyli kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu oraz przy prawosławnym krzyżu znajdującym się na części rosyjskiej, upamiętniającym ofiary katyńskie.

Po mszy świętej Komorowski powiedział dziennikarzom, że według niego "wszyscy mogli przeżyć bardzo głęboko, takie swoiste dokończenie pielgrzymki, która zakończyła się dramatem samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem". - To takie szczególne miejsce - wskazał.

Wyraził zadowolenia, że mógł przybyć do Katynia, wracając z Moskwy, a wcześniej do Smoleńska, na miejsce, gdzie rozbił się samolot prezydencki, w którym zginęło 96 osób.

Jesteśmy tutaj z nadzieją, że zbliża się moment końca kłamstwa katyńskiego- A więc, że zbliża się moment satysfakcji wielu, wielu ludzi, i Rosjan, i Polaków, którzy głęboko zawsze wierzyli w to, że prawda zwycięży, że prawdy nie da się zabić - podkreślił Komorowski.

Reżyser Andrzej Wajda odnosząc się do przekazania przez Rosję 67 tomów akt śledztwa katyńskiego, powiedział: cieszą się nasze serca, ponieważ chcemy widzieć w tym fakcie następny krok polsko-rosyjskiego zbliżenia.

Jak podkreślił Wajda, na przeszkodzie dalszych kroków tego zbliżenia ciągle stoi zbrodnia katyńska i prawda o niej.

- Spoczywajcie w pokoju bohaterowie Katynia - powiedział Wajda.

Wcześniej polska delegacja odwiedziła miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Bronisław Komorowski złożył w wieniec kwiatów przy kamieniu upamiętniającym ofiary katastrofy.

Kwiaty złożył również gubernator Smoleńska Siergiej Antufiew.

Bronisław Komorowski podkreślił na krótkiej konferencji prasowej w Smoleńsku, że polskiej stronie bardzo zależy, aby miejsce katastrofy polskiego samolotu było odpowiednio zabezpieczone i stale pilnowane.

Marszałek zaznaczył, że nie można było, będąc w Moskwie, nie przyjechać na miejsce katastrofy, gdzie zginął prezydent Polski, tylu wybitnych ludzi, wśród nich także wielu jego dobrych przyjaciół.

Komorowski powiedział, że chciałby w sposób symboliczny dokończyć tamtą wizytę i odwiedzić groby polskich oficerów w Katyniu.

Jak zaznaczył, na ziemi smoleńskiej jest "drugie miejsce naznaczone polską krwią, polskim dramatem", gdzie 10 kwietnia zginęło 96 naszych rodaków w wyniku dramatycznej katastrofy lotniczej.

Komorowski podziękował za pomoc i życzliwość społeczeństwa rosyjskiego, jaką okazano po katastrofie.

Bronisław Komorowski powiedział, że Polska oczekuje, iż wszystkie dokumenty ze śledztwa katyńskiego zostaną nie tylko odtajnione, ale też w pełni upublicznione.

- Bo przecież prawda o zbrodni katyńskiej i przełamanie tej kilkudziesięcioletniej bariery kłamstwa katyńskiego leży także w interesie nowej Rosji - powiedział.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał Komorowskiemu podczas sobotniego spotkania na Kremlu 67 tomów akt śledztwa, które w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa FR.

Prezydent Rosji powiedział - podkreślił marszałek - że jest to początek procesu przekazywania nieznanych jeszcze dokumentów opisujących zbrodnię katyńską.

Jak poinformował Komorowski, dokumenty przekazane przez Miedwiediewa przylecą z polską delegacją do kraju. I od poniedziałku polscy historycy i eksperci będą mogli zapoznać się z tymi materiałami.

Zdaniem marszałka wówczas będziemy mogli ocenić, jaka część tych dokumentów była do tej pory zupełnie nieznana w Polsce, a jaka była znana prokuratorom. Jak dodał, z jego informacji wynika, że część dokumentów nie była znana polskiej stronie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (225)