Moskwa i Kamiński wśród laureatów konkursu Grand Press Photo 2015
Maciej Moskwa, jako autor "Zdjęcia Roku", które pochodzi z fotoreportażu obrazującego skutki ataku Państwa Islamskiego na miasto Kobane w północnej Syrii, zwyciężył w konkursie Grand Press Photo 2015. Wśród laureatów jest też m.in. fotoreporter PAP Kuba Kamiński.
11. Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo rozstrzygnięto w czwartek w warszawskim kinie Kultura.
Do tegorocznej edycji zgłoszono prawie 5 tys. fotografii. Do finału jury zakwalifikowało 73 zdjęcia pojedyncze, 13 fotoreportaży oraz 5 projektów dokumentalnych. O nagrody walczyło 72 fotoreporterów.
Przewodniczącym jury - i uczestnikiem gali w kinie Kultura - był jeden z najbardziej znanych i utytułowanych fotoreporterów na świecie, ośmiokrotny laureat World Press Photo Amerykanin Christopher Morris.
Morris dokumentował dla magazynu "Time" największe konflikty na świecie, przechodząc do historii fotografii jako wybitny fotoreporter wojenny. Jest także znakomitym fotoreporterem politycznym (w latach 2000-2009 pracował dla "Time" w Białym Domu) oraz uznanym portrecistą i autorem sesji modowych.
"Dla jury było ogromnym wyzwaniem wybrać taką fotografię, która będzie zdjęciem ponadczasowym, ważnym zawsze, oraz takim, które sprawi, że patrząc na nie, pomyślimy również o własnym życiu" - mówił Morris, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo.
"Ta fotografia, którą wybraliśmy, pozostała w naszej pamięci, +chodziła+ za nami, niemal nas prześladowała" - powiedział o wykonanym przez Macieja Moskwę (Testigo Documentary) "Zdjęciu Roku". Przedstawia ono 12-letniego uchodźcę w obozie i pochodzi z fotoreportażu obrazującego skutki ataku Państwa Islamskiego (ISIS) na kurdyjskie miasto Kobane w północnej Syrii. Doprowadził on do masowego exodusu ponad 300 tys. ludzi, którzy szukali schronienia w pobliskiej Turcji.
Moskwa, który otrzymał główną nagrodę oraz 10 tys. zł, to triumfator Grand Press Photo 2015. Pozostałych laureatów wyłoniono w różnych kategoriach. Dla zdjęć pojedynczych były to: "Wydarzenia", "Życie codzienne", "Ludzie", "Sport", "Środowisko", "Kultura i człowiek" oraz "Portret sesyjny".
W kategorii "Wydarzenia" pierwszą nagrodę przyznano za zdjęcie Jacka Szydłowskiego ("Dziennik Wschodni"), zrobione na Ukrainie, a pokazujące scenę, w której matka i siostra żegnają nauczyciela z Maniewicz Siergieja Knysza przed jego wyjazdem na front.
W kategorii "Życie codzienne" wygrało zdjęcie Michała Patronia (Forum Polska Agencja Fotografów) z parady inaugurującej Carnaval Sztuk-Mistrzów, natomiast w kategorii "Ludzie" - fotografia Tomasza Lendy (inPro), przedstawiająca Dariusza Maciaka, przewodniczącego Rady Miasta w Ostrołęce poprzedniej kadencji, jak przegląda on informacje internetowe, w napięciu oczekując na pierwsze wyniki wyborów.
Zdjęcie Piotra Pędziszewskiego z gali KSW 30 w Poznaniu to najlepsza zdaniem jury fotografia w kategorii "Sport". W kategorii "Środowisko" wygrało zdjęcie zrobione przez Tomasza Gudzowatego ("National Geographic Polska") kolonii pingwinów królewskich w Golden Bay w Południowej Georgii.
W kategorii "Kultura i człowiek" zwyciężył Adrian Jaszczak, nagrodzony za zdjęcie wykonane podczas festiwalu Przystanek Woodstock, ukazujące parę młodych ludzi, uczestników imprezy, którzy odpoczywają w pobliskim lesie. W kategorii "Portret sesyjny" najlepsze okazało się zdjęcie przedstawiające aktora Roberta Więckiewicza, a zrobione przez Marcina Giżyckiego (Agencja Fotograficzna East News).
Osobne nagrody przyznano za fotoreportaże. W kategorii "Wydarzenia" pierwszą nagrodą uhonorowano fotoreportaż Kuby Kamińskiego (Polska Agencja Prasowa) obrazujący skutki wojny, która toczy się we wschodnich miastach Ukrainy.
W kategorii "Życie codzienne" za najlepszy uznany został fotoreportaż autorstwa Maksymiliana Rigamontiego ("Dziennik Gazeta Prawna") zrobiony podczas kursu balsamizacji zwłok.
W kategorii "Ludzie" wygrał fotoreportaż Wiktora Kubiaka (Agencja Fotograficzna Edytor), będący nostalgiczną opowieścią o końcu hali, w której przez niemal pół wieku trenowali wychowankowie klubu bokserskiego 06 Kleofas Katowice.
Pierwsza nagroda w kategorii "Środowisko" przyznana została natomiast za fotoreportaż Arkadiusza Goli ("Dziennik Zachodni") pokazujący, jak niepowtarzalne krajobrazy uczyniły hałdy węgla kamiennego na Górnym Śląsku.
Wyłoniono też m.in. autora najlepszego "Projektu dokumentalnego". Zwyciężył projekt zatytułowany "Dziedzictwo", autorstwa Maćka Nabrdalika (VII Photo), składający się z 30 zdjęć. Jest to studium przypadku wielodzietnej rodziny mieszkającej na warszawskim Grochowie - "historia, która pokazuje, jak trudno osobom z przeszłością wejść w nowe, lepsze życie z nadzieją, że ich dzieci nie doświadczą tego samego".
Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn "Press". To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. W tegorocznym jury, oprócz Morrisa, zasiedli m.in. John MacDougall (Agence France Presse) i Piotr Andrews (w latach 2000-2013 był szefem fotoreporterów Reutersa w Polsce, lecz jego głównym zadaniem była praca dyżurnego fotoreportera dokumentującego konflikty na świecie).