Trwa ładowanie...

Morze Egejskie. Konflikt Turcja - Grecja. Grecka marynarka wojenna w stanie "podwyższonego alertu"

Konflikt na linii Turcja - Grecja przybiera na sile. Grecka marynarka wojenna jest w stanie "podwyższonego alertu".

Share
Morze Egejskie. Konflikt Turcja - Grecja. Grecka marynarka wojenna w stanie "podwyższonego alertu"
Źródło: Anadolu Agency via Getty Images
d1fof8d

Morze Egejskie. Konflikt Turcja - Grecja

Zaostrzają się stosunki między Turcją i Grecją. Grecka marynarka wojenna jest w stanie "podwyższonego alertu". Jak podaje agencja AFP, jest to spowodowane próbami podjęcia odwiertów gazowych na Morzu Egejskim przez Turcję. Grecja nie zgadza się na taką działalność Turcji i za wszelką cenę chce zatrzymać te próby.

Greckie okręty wojenne zostały rozmieszczone we wtorek na południu i południowym wschodzie Morza Egejskiego. Według Associated Press greckie siły zbrojne postawiono w stan gotowości. Ma to sprawić, że Turcja zrezygnuje z prób podjęcia odwiertów gazowych na Morzu Egejskim.

d1fof8d

Morze Egejskie. Grecka marynarka wojenna w stanie "podwyższonego alertu"

Z takim działaniem greckich władz nie zgadza się Turcja. Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych wystosowało notę, w której odrzuciło oskarżenia Aten o to, że tureckie statki zajmujące się poszukiwaniem złóż ropy i gazu wpłynęły na greckie wody terytorialne. Turcja zamierza nadal bronić swoich praw i interesów w regionie i wzywa do rozwiązania sporu z Grecją poprzez dialog. Spór ten dotyczy wód terytorialnych i dokonywania odwiertów.

Grecja apeluje o sankcje na Turcję

W związku z działalnością Turcji na Morzu Egejskim, władze Grecji wystosowały apel do państw członkowskich Unii Europejskiej o nałożenie gigantycznych sankcji na Turcję.

Z kolei Turcja oskarża Grecję o to, że usiłuje pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich pól naftowych na Morzu Egejskim i Śródziemnym. Turcy uważają, że granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp.

Zobacz też: Premier nie przyjmie rezygnacji szefa MSZ? Jarosław Gowin ma wątpliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fof8d

Podziel się opinią

Share
d1fof8d
d1fof8d
Więcej tematów