Trwa ładowanie...

Morawiecki w "Politique Internationale": Jestem zdumiony lekkością, z jaką ataki na chrześcijaństwo są dziś przeprowadzane w Europie

Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Politique Internationale" odniósł się m.in. do pytania o prawo antyaborcyjne w Polsce. Nawiązując do chrześcijaństwa, stwierdził, że "odciąć się od korzeni to stracić orientację w swoim pochodzeniu i nie wiedzieć, dokąd zmierzasz".

Share
Morawiecki w "Politique Internationale": "Jestem zdumiony lekkością, z jaką ataki na chrześcijaństwo są dziś przeprowadzane w Europie"Morawiecki w "Politique Internationale": "Jestem zdumiony lekkością, z jaką ataki na chrześcijaństwo są dziś przeprowadzane w Europie"Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1kc8bx

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym dla francuskiego kwartalnika "Politique Internationale" pytany był między innymi o sprawy międzynarodowe takie jak Nord Stream 2, napięte relacje z Rosją czy sytuacja na Białorusi i Ukrainie. Padły też pytania o kluczowe dla Polski kwestie związane z wolnością mediów i prawem aborcyjnym.

Chrześcijaństwo jako fundament Europy

Premier Morawiecki w odpowiedzi na pytanie o prawo aborcyjne w Polsce zaznaczył, że chrześcijaństwo jest jednym z filarów, na których powstawała europejska cywilizacja. Stwierdził również, że jego zdaniem to właśnie dzięki wierze chrześcijańskiej dzisiejsza Europa odbudowała się po wojnie.

d1kc8bx

- Chrześcijaństwo jest jednym z głównych źródeł cywilizacji europejskiej. Współczesna Europa jest dzieckiem powojennego odrodzenia, które było możliwe dzięki odwołaniu się do fundamentalnych wartości chrześcijańskich – powiedział premier RP.

Dodał też, że chrześcijaństwo w Europie jest powszechnie atakowane.

- Jestem zdumiony lekkością, z jaką ataki na chrześcijaństwo są dziś przeprowadzane w Europie. Odciąć się od korzeni to stracić orientację w swoim pochodzeniu i nie wiedzieć, dokąd zmierzasz – stwierdził premier.

ZOBACZ: Poseł odszedł z klubu PiS. Teraz punktuje obóz Kaczyńskiego

Wolność mediów w Polsce

Z kolei na pytanie o wolność polskich mediów premier Morawiecki odpowiedział, że rynek mediów w Polsce nie jest uregulowany i nie jest też zamknięty na zagraniczne podmioty. Zwrócił uwagę na to, że w przeciwieństwie do Polski, rynek francuski i niemiecki zamknięty jest na zagraniczny kapitał.

d1kc8bx

- Polskie prawo nie ogranicza procentu udziałów, które może posiadać jeden właściciel, ani udziału w rynku, jaki może uzyskać. Nie ogranicza też dostępu do podmiotów zagranicznych. Rynek działa w sposób nieuregulowany, podczas gdy rynki francuski i niemiecki są de facto zamknięte dla inwestorów zagranicznych – zauważył premier Mateusz Morawiecki.

"Politique Internationale" to francuski kwartalnik założony w 1978 r., analizujący politykę międzynarodową. Pismo opublikowało wywiady z czołowymi światowymi politykami, jak m.in Nicolas Sarkozy, Jacques Chirac, George Bush, Bill i Hillary Clinton, Angela Merkel, Margaret Thatcher, Benjamin Netanyahu, czy Hosni Mubarak i Nelson Mandela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kc8bx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kc8bx
d1kc8bx
Więcej tematów