Qaqwqwrqw
Morawiecki o KE: U nas była dobra wola, po drugiej stronie chodziło o gonienie króliczka

Morawiecki o KE: U nas była dobra wola, po drugiej stronie chodziło o gonienie króliczka

Premier Mateusz Morawiecki ostro skrytykował postawę Fransa Timmermansa, który miał stwierdzić, że postęp w dialogu na temat praworządności w Polsce jest niewystarczający. Zasugerował, że wiceszefowi KE mogło nie chodzić o porozumienie, ale o sam spór.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Qaqwqwrqw

Podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec Mateusz Morawiecki i Angela Merkel zostali zapytani przez dziennikarza PAP o wypowiedź Fransa Timmermansa, która miała paść na spotkaniu jednej z komisji w holenderskim parlamencie. Z wypowiedzi miało wynikać, że nawet jeśli Polska spełni oczekiwania KE ws. reformy sądownictwa, nie zakończy to procedury kontroli praworządności. To kolejna sytuacja, gdy wiceszef KE komentuje toczące się ws. Polski postępowanie.

"Gonienie króliczka"

Qaqwqwrqw

- Bardzo się zdziwiłem kiedy to usłyszałem, aż poprosiłem o dokładne przytoczenie tych słów - przyznał Mateusz Morawiecki. - Bo to stawia pod znakiem zapytania dobre intencje w tym procesie i pokazuje, że dobra wola po naszej stronie była być może celowo nie brana pod uwagę, delikatnie mówiąc. I że ten proces polityczny był, delikatnie mówiąc, bardzo nieekwiwalentny. Potwierdza, mam nadzieję, że po naszej stronie była dobra wola, a po drugiej stronie chodziło o - jak to się potocznie mówi - gonienie króliczka. Niestety być może trzeba spojrzeć na to z innej perspektywy - mówił polityk.

Morawiecki mówił też o doświadczeniach krajów naszego regionu sprzed 30 lat, kiedy obalano komunizm. Premier przypominał, wskazując na stojącą obok Angelę Merkel, że w po zjednoczeniu Niemiec na Wschodzie przeprowadzono lustrację sędziów i prokuratorów. - Tam zostało ok. 30 proc., a u nas zostało 100 proc. Taki te pierwsze lata i dekady po transformacji wyglądały. Ja byłem po stronie Solidarności, która walczyła o wolność krajów Europy Wschodniej i Polski, walczyła o demokrację i dla mnie te sprawy zawsze miały znaczenie - zakończył.

Angela Merkel powiedziała, że nie zna tej wypowiedzi i uchyliła się od odpowiedzi na pytanie.

Pomoc dla Maroka

Qaqwqwrqw

Na spotkaniu poinformowano też, że Grupa Wyszehradzka wspólnie z Niemcami stworzy program pomocowy dla Maroka. Ma to pomóc ograniczeniu migracji do Europy, przez rozwiązywanie problemów na miejscu. Poza tym politycy mówili m.in. o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także o wzajemnej wymianie gospodarczej i przygotowaniu kolejnej wieloletniej perspektywy budżetowej dla UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw