Trwa ładowanie...
d3776es

Morawiecki dla izraelskiego dziennika: nie pozwólmy radykałom pisać historii na nowo

- Nie powinniśmy pozwalać jakimś radykałom na pisanie historii na nowo — powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w piątek wywiadzie dla izraelskiego dziennika Haaretz, podaje PAP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Morawiecki: nie pozwólmy radykałom pisać historii na nowo
Morawiecki: nie pozwólmy radykałom pisać historii na nowo (PAP/EPA)
d3776es

Morawiecki: w moim narodzie zdarzali się pojedynczy przestępcy, tak jak w każdym innym

- Nie jest dla mnie problemem, gdy ktoś wspomina fakt, że podczas okrutnej, złej, odczłowieczającej wojny w moim narodzie zdarzali się pojedynczy przestępcy — oczywiście, że się zdarzali, tak jak w każdym innym narodzie. Ale gdy wykorzystuje się stereotypy takie jak ten, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki", to jest to nic innego jak rasizm — mówił polski premier w wywiadzie dla Haaretz, cytowany przez PAP.

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wywiadzie dla izraelskiego dziennika skomentował wypowiedź z niedzielnego wystąpienia telewizyjnego p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz.

d3776es

W wywiadzie zatytułowanym "Polski premier dla Haaretza: dziesiątki tysięcy Polaków pomagały Żydom. Nie ulegniemy kłamstwom" Mateusz Morawiecki zadeklarował, że nie będzie się zgadzał na uogólnienia o udziale Polski jako państwa i Polaków w nazistowskich zbrodniach.

Morawiecki: sformułowania, które padły z ust Katza, "są absolutnie niedopuszczalne"

- Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i — tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – red.), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – powiedział w niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz w wywiadzie telewizyjnym.

Po tej wypowiedzi premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji na szczyt V4 do Izraela. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust Katza, "są absolutnie niedopuszczalne".

Słowa izraelskiego ministra skomentowała także ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. We wtorek oświadczyła, że "między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze, jak wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza". Ambasador oceniła, że Katz powinien przeprosić za swoje słowa.

d3776es

Podziel się opinią

Share

d3776es

d3776es
Więcej tematów