Trwa ładowanie...
d2esxgc
15-05-2006 16:16

MON pyta IPN o współpracę Jaruzelskiego z Informacją Wojskową

MON spytało Instytut Pamięci Narodowej
o szczegóły współpracy gen. Wojciecha Jaruzelskiego ze stalinowską
Informacją Wojskową (IW), aby zbadać, czy nie dawałoby to podstaw
do cofnięcia mu wojskowej emerytury.

d2esxgc
d2esxgc

Wieceszef MON Aleksander Szczygło potwierdził takie informacje z poniedziałkowego "Newsweeka". Wystąpiłem do IPN o informacje o szczegóły znalezionych w Instytucie materiałów dotyczących współpracy gen. Jaruzelskiego z Informacją Wojskową- powiedział Szczygło. Dodał, że prawo pozwala na odbieranie uprzywilejowanej emerytury wojskowej, jeśli dana osoba w latach 1944-1956, w związku z działalnością w Informacji, prokuraturze wojskowej lub sądach wojskowych, zwalczała dążenia niepodległościowe.

Szczygło powołał się na niedawną wypowiedź medialną prezesa IPN Janusza Kurtyki, że odnalezione w IPN nowe dokumenty "dla historyka, w sposób jednoznaczny potwierdzają", że Jaruzelski był agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie "Wolski".

Same przekazy medialne to dla nas za mało, stąd moje wystąpienie, które ma tylko na celu ustalenie stanu faktycznego- dodał Szczygło. Podkreślił, że dalsze działania resortu zależą od odpowiedzi IPN.

Informacje o współpracy Jaruzelskiego z IW pojawiły się po raz pierwszy w czerwcu 2005 r. Wówczas media informowały, że istnieją wątpliwości związane z nazwiskiem współpracownika, ponieważ w archiwach IPN widniało nazwisko "Jeruzelski". Gen. Jaruzelski po ujawnieniu tej informacji w ubiegłym roku mówił, że nasilają się ataki i pomówienia na jego osobę.

d2esxgc

W listopadzie 2005 r. w archiwach IPN odkryto nowy dokument na temat sprawy. Kierujący wówczas IPN Leon Kieres zapowiedział opublikowane w jednym z najbliższych "Biuletynów IPN" wszystkich dokumentów na ten temat (nie ukazał się on do dziś - PAP).

W styczniu MON zawiesiło wypłacanie emerytury stalinowskiej prokurator wojskowej 87-letniej Helenie Wolińskiej, podejrzanej o bezprawne aresztowania więźniów politycznych, m.in. gen. Armii Krajowej Augusta Fieldorfa "Nila". Wolińska od lat 70. mieszka w Wielkiej Brytanii. Sprawa jej ekstradycji do Polski utknęła w martwym punkcie. Według MON, Wolińska bezprawnie pobierała 1500 zł emerytury, bo nie spełniła ustawowego wymogu przepracowania 15 lat w wojsku. Z wyliczeń wynika, że przepracowała ona 14 lat, jeden miesiąc i 25 dni.

Klub parlamentarny PiS przygotował niedawno projekt ustawy odbierającej przywileje emerytalne funkcjonariuszom służb specjalnych PRL, którzy dopuścili się zbrodni komunistycznych. Osoby, którym postawiono by taki zarzut, miałyby zawieszaną część świadczeń emerytalnych do momentu wydania wyroku. Do tego czasu otrzymywałyby jedynie najniższą możliwą emeryturę. Jeśli osoby te zostaną uznane za winne, emerytura mundurowa zostałaby im odebrana. Jeśli sąd je uniewinni, będą mogły domagać się zwrotu zaległych świadczeń.

d2esxgc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2esxgc
Więcej tematów