Trwa ładowanie...
d316qsw

Mokry front nad Polską. Na południu będzie padać deszcz i sypać śnieg

Dla mieszkańców Polski południowej pogoda nie będzie dziś łaskawa. Muszą oni przygotować się na uciążliwe opady. Najpierw deszczu, a następnie śniegu. Na drogach będą panowały bardzo trudne warunki jazdy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu i śniegu na południu Polski
Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu i śniegu na południu Polski (PAP, Fot: Krzysztof Świderski)
d316qsw

Niedawno pisaliśmy o możliwości wkroczenia nad Polskę bogatego w wilgoć niżu z południa, który może przynieść opady. Tak się właśnie teraz dzieje. Od południa Europy w kierunku północnym z basenu Morza Śródziemnego wędruje ośrodek niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, który najmocniej zaznaczy się właśnie na pogórzu, w południowej części woj. małopolskiego oraz podkarpackiego.

xcharts.eu

Ponieważ wędrówka na północ jest blokowana przez klin wyżu skandynawskiego front dosłownie utknie nad tymi regionami do momentu przesunięcia się niżu w kierunku Morza Czarnego. W ciągu dnia należy spodziewać się umiarkowanych, a nawet intensywnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

d316qsw

Wieczorem, gdy temperatura zacznie się obniżać, deszcz zamieni się w śnieg. Przez noc miejscami może napadać 5-10 cm białego puchu. W górach spodziewać się można nawet 20-40 cm świeżego opadu.

W ciągu dnia w południowej i środkowej Polsce może silnie wiać, wiatr w porywach może osiągać prędkość do 30 - 50 km/h, a wysoko w górach (w Beskidach, Tatrach, w Beskidzie Sądeckim i w Bieszczadach) nawet do 60 – 70 km/h. Porywisty wiatr, podczas intensywnych opadów śniegu, powodował będzie zawieje śnieżne i na drogach będzie bardzo ślisko.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla pięciu województw. Dotyczą one intensywnych opadów śniegu i oblodzeń.

Alerty przed oblodzeniami obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu dotyczą województwa małopolskiego (terenu powiatów: limanowskiego, nowosądeckiego, Nowego Sącza i gorlickiego) oraz podkarpackiego (powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego i Krosna).

d316qsw

Podziel się opinią

Share

d316qsw

d316qsw
Więcej tematów