Trwa ładowanie...
d166wp0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mogherini apeluje o uwolnienie Sawczenko i innych więzionych Ukraińców

Ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, która prowadzi protest głodowy w rosyjskim areszcie, umrze, jeśli nie zostanie zwolniona - powiedziała szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini. Zaapelowała o uwolnienie Sawczenko oraz innych Ukraińców więzionych w Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mogherini apeluje o uwolnienie Sawczenko i innych więzionych Ukraińców
(PAP/EPA, Fot: JULIEN WARNAND)
d166wp0

"Sawczenko prowadzi strajk głodowy od 82 dni. Tak długa głodówka może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jej organizmie lub nawet do śmierci" - głosi wydany przez Mogherini komunikat, w którym ponowiła ona apel do władz Rosji o "natychmiastowe" uwolnienie Sawczenko "ze względów humanitarnych".

"Wzywam też do uwolnienia Ołeha Sencowa, ukraińskiego filmowca, który aktywnie uczestniczył w manifestacjach na Majdanie (...) oraz wszystkich obywateli Ukrainy nielegalnie zatrzymanych" w Rosji - napisała Mogherini.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że skierował do prezydenta Rosji Władimira Putina prośbę o niezwłoczne uwolnienie Sawczenko.

d166wp0

Poroszenko, jak poinformował jego rzecznik Swiatosław Cehołko, poprosił też premiera Włoch Matteo Renziego o poruszenie tej sprawy z Putinem. Renzi spotkał się w Mińsku z prezydentem Poroszenką. Z Ukrainy Renzi jedzie do Moskwy, gdzie ma rozmawiać z Putinem.

33-letnia Sawczenko, którą Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarża o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy, nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że separatyści uprowadzili ją do Rosji.

Prezydent Petro Poroszenko przyznał Nadii Sawczenko Tytuł Bohatera Ukrainy.

Zobacz wideo - Trudna sytuacja na terenach kontrolowanych przez separatystów

d166wp0

Podziel się opinią

Share

d166wp0

d166wp0
Więcej tematów