PolskaModernizacja administracji kluczowym czynnikiem reformy państwa

Modernizacja administracji kluczowym czynnikiem reformy państwa


W ostatnich miesiącach reforma państwa stała się kolejny raz po 1990 roku tematem dyskusji w gremiach politycznych i opiniotwórczych w Polsce. Poważne i bardziej znaczące niż dotąd miejsce w tych debatach winna znaleźć tematyka modernizacji polskiej administracji publicznej, a pośród głównych czynników ją dynamizujących - wykorzystanie innowacyjnych technologii informacji i komunikacji [ICT] do budowy systemu usług publicznych świadczonych drogą
elektroniczną oraz do wspomagania zarządzania terytorium. Listopad 2005 to dobry termin na poważny dyskurs na temat e-Rozwoju naszego kraju. Taka okazja nieprędko się powtórzy.

Głęboko zakorzeniona w wieloletnich dyskusjach o problematyce eGovernment w Polsce, 9 Konferencja "Miasta w Internecie" stawia sobie za zadanie stworzenie nowoczesnej bazy wiedzy i miejsca debaty publicznej dla wypracowania decyzji, które wspomagać będą wdrożenie w Polsce zintegrowanego środowiska "elektronicznej administracji" oraz nowych mechanizmów zarządzania i finansowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego [partnerstwo publiczno - prywatne, fundusze strukturalne, programy wspólnotowe].

Z powyższych powodów po raz pierwszy organizatorzy dorocznych Konferencji "Miasta w Internecie" zdecydowali się skoncentrować jej tematykę wyłącznie na kluczowych problemach polskiego eGovernment, które rozwiązać musimy w kraju niebawem wykorzystując modernizacyjny potencjał polskiej administracji, innowacyjność środowiska naukowego i - siłę polskich firm sektora technologii ICT. Będziemy zatem dyskutować we własnym gronie i o swoich sprawach.

Prezentacje, warsztaty i dyskusje zapewnią uczestnikom i gościom konferencji m.in. dogłębną orientację w problematyce systemów zarządzania tożsamością obywatela [biometryka - podpis elektroniczny - zarządzanie danymi osobowymi], standardów dla systemów administracji publicznej [interoperacyjność, minima techniczne, bezpieczeństwo systemów] oraz programowania i finansowania regionalnych i ponadlokalnych projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w latach 2007-2013.

Intencją organizatorów jest stworzenie warunków do merytorycznej debaty, lecz także do integracji administracji publicznej, tak samorządowej, jak i rządowej, wspomagającego je środowiska badawczego oraz sektora ICT wspierającego procesy modernizacji w polskiej administracji. Służyć temu będą warsztaty i seminaria, a także specjalne spotkania bilateralne [brokerskie], podczas których omawiane będą specjalistyczne tematy, zaproponowane przez uczestników jeszcze przed konferencją.

Program 9 Konferencji "Miasta w Internecie" adresowany jest w szczególności do przedstawicieli:

  1. samorządowej administracji regionalnej, związanych z programowaniem i wdrażaniem projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych, innych przedsięwzięć innowacyjnych oraz projektów badawczych
  1. administracji lokalnej: powiatowej, miejskiej i gminnej, tak informatyków, jak i decydentów, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za realizację lokalnych strategii rozwoju
  1. administracji rządowej - tak centralnej, jak i wojewódzkiej
  1. środowiska naukowego wspierającego innowacyjnym myśleniem i wiedzą realizatorów projektów elektronicznej administracji
  1. przedsiębiorstw, dzięki którym projekty elektronicznej administracji stają się rzeczywistością.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali politycy i przedstawiciele władz publicznych, którzy deklarują gotowość podjęcia odpowiedzialności za kształt rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w najbliższych latach. Konferencja stanowić będzie platformę prezentacji ich poglądów na tę tematykę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)