Model Parlamentu Europejskiego w Warszawie
Na Zamku Królewskim w
Warszawie uroczyście rozpocznie prace Model Parlamentu
Europejskiego (MEP).
17.04.2004 10:05
W 19. już sesji, która potrwa od poniedziałku do soboty, weźmie udział młodzież z 28 krajów: członków Unii Europejskiej, krajów przystępujących do UE 1 maja oraz Rumunii, Bułgarii i Turcji - krajów ubiegających się o przyjęcie do wspólnoty.
Z każdego z krajów przyjechać ma do Warszawy 5-osobowa delegacja uczniów szkół średnich. Pierwsi uczestnicy MEP spodziewani są już w sobotę.
Na początku tygodnia - w pierwszych dniach sesji - uczestnicy MEP będą pracować w komitetach zajmujących się m.in. polityką międzynarodową, zdrowiem, kulturą, ochroną środowiska. Komitety będą spotykać się w trzech stołecznych szkołach: XIX SLO im. Sedzonga Wielkiego, L LO im. Ruy Barbosa i VIII LO im. Władysława IV. Młodzi ludzie wezmą udział także w "Polskim wieczorze kulturalnym" oraz zwiedzą Kazimierz Dolny.
W piątek w Sejmie zostanie uroczyście otwarta dwudniowa sesja plenarna MEP. Obrady zakończone zostaną przyjęciem rezolucji. Patronat nad sesją objął prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Model Parlamentu Europejskiego (Model European Parliament - MEP) jest międzynarodowym projektem edukacyjnym skupiającym młodzież szkolną z krajów UE. Jest finansowany przez prywatnych sponsorów, organizacje samorządowe, urzędy i instytucje państwowe.
Od 1995 roku co pół roku w jednym z krajów UE odbywa się sesja plenarna MEP. Językiem obrad jest angielski. Rezolucje, które uzyskały aprobatę młodych parlamentarzystów, są przekazywane do Parlamentu Europejskiego. Polscy uczniowie uczestniczą w obradach MEP od 1999 r. na prawach obserwatorów.