PolskaModa moskiewska w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy

Moda moskiewska w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy

Stroje elegantek moskiewskich z lat 1860-1910
prezentowane są na wystawie w Muzeum Historycznym m.st.
Warszawy. Zmiany w modzie tego okresu można prześledzić na
przykładzie sukien, peleryn oraz różnych akcesoriów ubioru -
torebek, wachlarzy, parasolek i trzewików.

05.04.2006 16:15

Rosja z okresu, który reprezentują eksponaty na tej wystawie, jest znana polskiemu społeczeństwu głównie z dzieł wielkiej literatury rosyjskiej - Lwa Tołstoja, Fiodora Dostojewskiego i Antoniego Czechowa - zauważyła autorka scenariusza wystawy Tamara Troickaja z Muzeum Historii Moskwy podczas środowego wernisażu.

Według Troickiej na modę damską tych lat w istotny sposób wpłynęły dwa wynalazki XIX wieku: maszyna żakardowa, która pozwoliła uzyskiwać tkaniny o dowolnych splotach, dających efekt światłocienia, oraz maszyna do szycia, udoskonalona po roku 1850 przez Isaaca Singera. Dzięki temu można było zastąpić szycie na miarę - produkcją gotowej konfekcji na skalę masową.

Na wystawie w Muzeum Historycznym prezentowane są ubiory, które w latach 1860-1910 nosiła zarówno arystokracja, jak i mieszczaństwo. Są to głównie stroje kobiece. Męską modę reprezentuje tylko jeden komplet - surdut wizytowy, spodnie, kamizelka i cylinder. Eksponaty pochodzą z wiodących w tym okresie domów handlowych Moskwy, jak "Maison de luxe", "Jacques", "A.Bogen", "E.S. Sczesławska", "T.M. Matwiejew". Przywieziono je z Muzeum Historii Moskwy, jednego z najstarszych moskiewskich muzeów (rok zał. 1896 r.)

Można zobaczyć suknie na różne okazje - wizytowe, spacerowe, domowe, balowe. Wprawdzie brak typowych sukni z lat 50. i 60 XIX w., które charakteryzowały się bardzo obszernymi spódnicami rozpiętymi na metalowym stelażu, tzw. krynolinie. Można jednak podziwiać bardzo popularną w tym okresie mantylę z jedwabnego rypsu i czarną, aksamitną pelerynę.

Obecne są również kreacje charakterystyczne dla lat 1870-1880, kiedy to krynolinę zastąpiła turniura (tj. poduszeczka, na której upinano spódnicę, umieszczana pod suknią, z tyłu, poniżej talii) i pojawił się wydłużony, mocno ściągnięty w talii stanik, określany jako pancerz. Ubiory z tego okresu są wykonane z bogatej gamy tkanin, jak atłasy, wełny, aksamity, jedwabny ryps, muśliny, ozdobione koronkowymi wykończeniami, asymetrycznymi draperiami, haftami i koralikami. Typowe jest łączenie materiałów o różnych fakturach, kolorach i wzorach.

W ostatnich latach XIX w. i na początku wieku XX w sztuce panował modernizm. Zaznaczył się on również we wzornictwie i modzie. Suknie z tej epoki były wielowarstwowe, szyto je z tkanin lejących, ale wykorzystywano też szyfony, gazy, tiul i batyst. Suknie zdobiono chętnie cekinami, koralikami, koronkami, futerkiem i innymi materiałami. Częste są motywy stylizowane na roślinne. Jak przypomniała Tamara Troickaja, początek XX wieku to w modzie kobiecej zmierzch ery gorsetu.

Na wystawie zaprezentowano też akcesoria, w których lubowały się elegantki z lat 1860-1910: szale, torebki, wachlarze, rękawiczki, parasolki. Doskonałym uzupełnieniem ekspozycji są fotografie i fototypy przedstawiające życie społeczeństwa moskiewskiego z przełomu XIX i XX w. - wizyty, bale, uroczystości. Wystawę można oglądać do 5 maja.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)