Trwa ładowanie...

Reportaż o hodowli drobiu w Polsce. Kuriozalne wypowiedzi ministra rolnictwa

W sobotę stacja TVN 24 wyemitowała reportaż pt. "Śmierć kur" o hodowli drobiu w Polsce. Równie wstrząsające jak obrazy macerowanych piskląt czy żyjących w ścisku niosek mogą wydawać się wypowiedzi ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Henryk Kowalczyk już zapowiada, że nie zgodzi się na likwidację chowu klatkowego, który chce wprowadzić KE. - Radziłbym zapytać tej kury, jak ona się czuje w tej klatce, może by coś wyjaśniła. Sądzę, że jeśli ona nie znała innego życia, to raczej nie miała żadnych przeżyć psychicznych z tego powodu - mówił minister.

Kury-nioski w hodowli klatkowej  Kury-nioski w hodowli klatkowej Fot: GAWUC/REPORTER
d2rvlgn
d2rvlgn

W sobotę stacja TVN24 wyemitowała reportaż "Śmierć kur", ukazujący okrutną i momentami wstrząsającą prawdę o hodowli drobiu w Polsce. Pisklęta jeszcze w wylęgarni są selekcjonowane – kury wysyłane są do hodowli, natomiast większość piskląt-kogutów jest zabijana. Gazowana lub macerowana, czyli mielona żywcem. Kury-nioski trafiają do hodowli klatkowych, gdzie żyją w ścisku, raniąc się o kraty. Czasem obcinane są im dzioby, by nie raniły się nawzajem. Kura, która na wolności przeżyłaby nawet 10 lat, w takich hodowlach żyje co najwyżej półtora roku.

Zobacz też: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?

Z kolei brojlery, czyli kurczaki przeznaczone na ubój, żyją w ciemnych halach, w ścisku, tratując się nawzajem. - Kurczaki z ras szybko rosnących w ciągu sześciu tygodni osiągają wagę od dwóch do dwóch i pół kilo. Aby to lepiej zobrazować, można sobie wyobrazić pięcioletnie dziecko, które waży 150 kilo. W takim zastraszającym tempie rosną kurczaki brojlery, przez co trudno jest im utrzymać ciężar własnego ciała. Ich narządy wewnętrzne, w tym serce, nie są w stanie funkcjonować poprawnie - tłumaczyła Maria Madej z organizacji Otwarte Klatki.

Podkreślmy, że Polska jest liderem w produkcji drobiu w Europie. W 2018 roku w naszym kraju zabito ponad miliard kur. Co ważne, około 80 proc. polskich kur-niosek żyje w klatkach.

"Jeśli nie znała innego życia, to raczej nie cierpiała"

Komisja Europejska zapowiada wprowadzenie zakazu chowu klatkowego drobiu. Nowe prawo ma wejść w życie od początku 2027 roku. Autor reportażu TVN Filip Folczak spytał Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, czy popiera to rozwiązanie.

d2rvlgn

- To jest niepotrzebne w tym momencie. Będę przeciwko takiej decyzji - odpowiedział minister. I zakpił: "Radziłbym zapytać kurę, jak ona się czuje w tej klatce, może by coś wyjaśniła. Sądzę, że jeśli ona nie znała innego życia, to raczej nie miała żadnych przeżyć psychicznych z tego powodu".

Jeśli chodzi o macerację piskląt-kogutów, to także sugerował pogodzenie się z tą sytuacją. - Nie będziemy chronić zwierząt, by skazać je na cierpienia w dalszym etapie życia - mówił. - Byłyby wolnymi ptakami i tak zostałyby zabite na mięso. I tyle - skwitował.

"A może skażemy wilka"

Kowalczyk jest także przeciwny pomysłowi montażu monitoringu w halach, gdzie hodowane są brojlery, które umożliwiałyby kontrolę ewentualnych przypadków znęcania się nad nimi.

d2rvlgn

- Przypadki znęcani się nad zwierzętami są niezwykle rzadkie. Myślę, że częściej dochodzi do znęcania się ludzi nad ludźmi - ocenił - To (znęcanie się nad brojlerami w hodowlach - red.), że jest patologia na marginesie, nie oznacza, że wszystko trzeba potępiać.

- Ktoś by mógł podejść nieuprawniony do takiego monitoringu i mógłby wymyślać niestworzone rzeczy - dodał.

Pytania dziennikarza o realia polskich hodowli drobiu zakończył, ironizując: - Niedługo zrobimy tak, że zwierzęta będą panami świata. No to ja mam propozycję, żeby skazywać na więzienie wilka, który zagryzie zająca - zakończył minister.

Polityk PiS o obowiązku szczepień przeciw COVID-19. "Nie siłą przez policję"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rvlgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rvlgn
Więcej tematów