Trwa ładowanie...

Mocne słowa Pawłowicz do Andrzeja Dudy. "Osłania zbrodniarzy"

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz napisała do Andrzeja Dudy. Skomentowała decyzję prezydenta ws. tzw. ustawy degradacyjnej. - Dlaczego Pan Prezydent racje moralne Polaków odrzuca i osłania zbrodniarzy komunistycznych? - pyta ostro.

Share
Mocne słowa Pawłowicz do Andrzeja Dudy. "Osłania zbrodniarzy"
Źródło: PAP
dn9oa7a

Krystyna Pawłowicz podkreśla, że "w procesach norymberskich przeprowadzonych po II wojnie przez społeczność międzynarodową – skazujących przecież zbrodniarzy wojennych na śmierć i lata więzienia, a nie na degradację czy pozbawianie przywilejów – nie było żadnych procedur odwoławczych". "Bo niby do kogo, do szatana?” - pyta. Komentarz posławnki PiS do weta Dudy zamieszcza portal wPolityce.

Jej zdaniem , "stosując formalistyczną logikę Pana Prezydenta, należałoby procesy norymberskie uznać za niepraworządne, a następcom zbrodniarzy otworzyć drogę odwoławczą do sądów i trybunałów".

dn9oa7a

Zanacza jednocześnie, że są też takie sytuacje, że narody chcą chociaż symbolicznie, pozbawiając stopni i rang wojskowych, wymierzyć zbrodniarzom sprawiedliwość.

"Dlaczego hitlerowskich zbrodniarzy można było surowo sprawiedliwie ukarać, a komunistycznych chronić mają nadzwyczajne procedury" - ciągnie Pawłowicz. Jej zdaniem prezydent wetując ustawę działał wbrew konstytucji.

"Pan Prezydent odbiera nam Polakom prawo do historycznej sprawiedliwości, z której inne narody korzystały” - czytamy.

"A czy my, Polacy mamy prawo do naszej ,wprawdzie mocno spóźnionej, ale małej i tylko symbolicznej antykomunistycznej 'norymbergii'?" - pyta na koniec posłanka PiS.

Weto prezydenta

Andrzej Duda podkreślił, że długo zastanawiał się nad ustawą degradacyjną i ma wątpliwości. W końcu zaznaczył, że nie może się zgodzić na takie rozwiązania. Zawetował ustawę.

dn9oa7a

- Byłem zwolennikiem radykalnych rozwiązań wobec byłych pracowników UB i SB - powiedział Duda. - To byli ludzie, którzy szkodzili Polsce, (...) byli wcieleniem zła - podkreślił. Uważa, że decyzja o degradacji nie powinna być jednakowa wobec wszystkich. Uznał takie rozwiązanie za niesprawiedliwe.

Przypomnijmy, że zawetowane przepisy zakładały możliwość pozbawienia stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON i KBW czy też pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dn9oa7a

Podziel się opinią

Share
dn9oa7a
dn9oa7a
Więcej tematów