ŚwiatMocne słowa niemieckiego prezydenta: obrzydliwe ataki na ośrodki dla uchodźców

Mocne słowa niemieckiego prezydenta: obrzydliwe ataki na ośrodki dla uchodźców

Prezydent Niemiec Joachim Gauck skrytykował akty przemocy wobec cudzoziemców i nazwał akcje protestacyjne przeciwko ośrodkom dla uchodźców "obrzydliwymi atakami", z którymi Niemcy nie mogą się pogodzić.

Mocne słowa niemieckiego prezydenta: obrzydliwe ataki na ośrodki dla uchodźców
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

09.07.2015 | aktual.: 09.07.2015 14:46

Przemawiając w Berlinie na konferencji poświęconej problemom imigracji Gauck zaapelował do obywateli o okazanie uchodźcom solidarności. - Jesteśmy świadkami umacniania się postaw wrogich wobec cudzoziemców, a niektórzy posuwają się wręcz do napaści - mówił prezydent. Jak wyjaśnił, ma na myśli "obrzydliwe ataki na ośrodki dla uchodźców", do których doszło niedawno. To nie do zniesienia - podkreślił Gauck.

"Spiegel online" zwraca uwagę, że prezydent odszedł od pisemnej wersji swego przemówienia, a jego słowa były jak na głowę państwa "wyjątkowo dobitne".

Zdaniem prezydenta Niemcy "muszą podjąć większy wysiłek, aby uznać spowodowaną imigracją różnorodność społeczeństwa". - Serce naszego społeczeństwa nie pogodziło się jeszcze z tym, o czym mózg wie już od dawna - zauważył Gauck.

Liczba ataków na cudzoziemców w Niemczech podwoiła się

Z danych przedstawionych niedawno przez MSW Niemiec wynika, że liczba ataków na schroniska dla uchodźców w zeszłym roku uległa podwojeniu. Tendencja wzrostowa utrzymuje się także w tym roku. Od stycznia doszło do 150 zamachów na placówki przeznaczone dla azylantów i uchodźców.

W zeszłym miesiącu nieznani sprawcy podpalili znajdujące się w budowie schronisko dla azylantów w Lubece oraz budynek w Miśni (Saksonia) przeznaczony na schronisko dla uchodźców. W miejscowości Freital pod Dreznem mieszkańcy pikietują hotel, w którym władze zakwaterowały uciekinierów z Syrii i Iraku, protestując przeciwko ich pobytowi. W wypowiedziach dla telewizji miejscowi wymyślali przybyszom od "darmozjadów".

W pierwszych miesiącach tego roku przez Niemcy przetoczyła się fala protestów przeciwko napływowi uciekinierów, szczególnie z krajów arabskich. Inicjatorem odbywających się co tydzień demonstracji był powstały w Dreźnie ruch społeczny Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu). Na początku roku w demonstracjach Pegidy uczestniczyło co tydzień kilkadziesiąt tysięcy osób. Obecnie zainteresowanie protestami spadło.

Napływ uciekinierów wzbudza duże emocje wśród mieszkańców Niemiec. W zeszłym roku o azyl w Niemczech wystąpiło ponad 200 tys. obcokrajowców; w tym roku ich liczba ma się zwiększyć do 300 tysięcy. Lokalne władze nie zawsze radzą sobie z zakwaterowaniem przybyszów i zapewnieniem im godziwych warunków. Powszechnie krytykowany jest brak wcześniejszej informacji o planach przyjęcia azylantów i brak dialogu z mieszkańcami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)