Trwa ładowanie...
d2e8x2j

Mobilna wystawa bożonarodzeniowa wyjedzie na tory tramwajowe

Zabytkowy tramwaj z szopką, aniołami oraz kostiumami i rekwizytami kolędników będzie od wtorku kursował po miastach woj. śląskiego. Mobilną wystawę z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowało Muzeum Śląskie w Katowicach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mobilna wystawa bożonarodzeniowa wyjedzie na tory tramwajowe
(muzeumslaskie.pl)
d2e8x2j

To już trzynasta odsłona projektu "Świąteczna jazda", w trakcie której pasażerowie tego jedynego świątecznego tramwaju na Śląsku będą mogli zobaczyć kolekcję eksponatów związanych ze zwyczajami i obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

W świątecznym tramwaju, jak poinformowało Muzeum Śląskie, będzie można zobaczyć szopkę z kilkudziesięcioma figurami wykonanymi ręcznie przez Józefa Szypułę z Czechowic-Dziedzic, anioły autorstwa Antoniego Mazura z Zawoi i Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej oraz kostiumy i rekwizyty kolędników. "Pasażerowie będą mieli okazję przyjrzeć się także archiwalnym fotografiom i pocztówkom bożonarodzeniowym" - informują muzealnicy. Nie zabraknie też choinek przystrojonych tradycyjnymi ozdobami wykonanymi ze słomy, bibuły, wiórów drzewnych i opłatków.

Kolejna edycja ekspozycji, jak podaje muzeum, "ma przekonać mieszkańców regionu do obcowania ze sztuką i kulturą mającą korzenie w codziennym życiu, tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych". "Wystawa skierowana jest nie tylko do zainteresowanych historią i obyczajowością Bożego Narodzenia, lecz do wszystkich, którzy w ferworze przedświątecznych przygotowań zechcą zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i poczuć atmosferę tych niezwykłych świąt" - zachęca muzeum.

d2e8x2j

Świąteczna wystawa będzie prezentowana w zabytkowym tramwaju od wtorku do 6 stycznia.

Tramwaj będzie kursował m.in. po Bytomiu, Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Zabrzu, będzie jeździł też w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi. Chętni do zwiedzania będą mogli odbyć przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów lub obejrzeć wystawę na wybranych przystankach. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie www.muzeumslaskie.pl.

Projekt "Świąteczna jazda" jest organizowany dwa razy do roku - z okazji świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia. Mobilną wystawę - dzięki współpracy z KZK GOP - zwiedza każdorazowo kilka tysięcy osób. Ostatnią - ekspozycję wielkanocną - obejrzało ok. 4,5 tys. osób.

d2e8x2j

Podziel się opinią

Share
d2e8x2j
d2e8x2j
Więcej tematów