Trwa ładowanie...
d1ho7fa

Mniejszość niemiecka w wyborach do parlamentu

(inf. własna)

d1ho7fa
d1ho7fa

Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu stanowi, że mniejszości narodowe mogą tworzyć własne listy kandydatów do parlamentu i - jeżeli to zrobią - nie muszą spełniać warunku uzyskania 5% głosów w skali całego kraju, aby uczestniczyć w podziale mandatów. W ten sposób przedstawiciele mniejszości narodowych mają zagwarantowane miejsce w parlamencie.

Polskie rozwiązania prawne są zgodne z prawem międzynarodowym, dotyczącym ochrony praw mniejszości. W ten sposób zagwarantowane są ich prawa polityczne i obywatelskie.

Mimo to własne listy kandydatów zarejestrowali tylko Niemcy z Opolszczyzny i ze Śląska. Reprezentanci innych mniejszości narodowych będą startować z list różnych ugrupowań politycznych, głównie SLD, AWSP, UW i PO.

Mniejszość niemiecka po raz pierwszy brała udział w wyborach parlamentarnych w 1991 r. Wówczas w Sejmie znalazło się siedmiu posłów, a w Senacie jeden senator. W następnych wyborach w 1993 r. mniejszość wprowadziła do parlamentu tylko czterech posłów i jednego senatora. Natomiast w 1997 r. Niemcom udało się uzyskać zaledwie dwa mandaty poselskie.

d1ho7fa

Według posła Henryka Krolla, przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, w Polsce żyje od 600 do 800 tys. Niemców, z czego blisko 400 tys. na Śląsku Opolskim. Mniejszość niemiecka ubiega się o miejsca w Sejmie i Senacie.

Oprócz Opola, gdzie Towarzystwo Henryka Krolla startuje samodzielnie, w okręgach gliwickim i rybnickim na listach mniejszości niemieckiej znajdują się również przedstawiciele dwóch innych organizacji: Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Województwa Śląskiego i Niemieckiej Wspólnoty Roboczej "Pojednanie i Przyszłość". Listę kandydatów do Sejmu w jednym okręgu zarejestrowała też mniejszość niemiecka z Górnego Śląska.

Henryk Kroll liczy, że w tegorocznych wyborach mniejszość niemiecka poprawi nawet trzykrotnie swój wynik z poprzednich wyborów. (mag)

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj