Trwa ładowanie...
d1weaz2
15-03-2006 21:25

Mniej palaczy - mniej chorób serca

Liczba zgonów z powodu chorób serca spadła w ciągu 15 lat w Irlandii niemal o 50% dzięki zmianom w stylu życia i dzięki lepszym metodom leczenia - wynika z badań opublikowanych w medycznym czasopiśmie "Journal of Epidemiology and Community Health".

d1weaz2
d1weaz2

W połowie spadek ten wiąże się ze znacznym zmniejszeniem się liczby palaczy tytoniu i lepszymi nawykami żywieniowymi, natomiast w 44 procentach wynika z większej skuteczności leków i zabiegów chirurgicznych.

"Pomiędzy 1985 a 2000 rokiem wskaźnik śmiertelności z powodu choroby wieńcowej serca spadł w Irlandii o 47% u mężczyzn i kobiet w wieku 25-84 lat" - pisze doktor Kathleen Bennett z dublińskiego St. James's Hospital. W roku 2000 odnotowano o 3800 mniej zgonów z tego powodu niż w roku 1985.

Choroby serca i zawały są głównymi przyczynami zgonów w krajach uprzemysłowionych. W Unii Europejskiej choroby sercowonaczyniowe są największym pojedynczym problemem zdrowotnym; kraje członkowskie na ich leczenie wydały w 2003 roku 169 mld euro - wynika z raportu naukowców z uniwersytetu oksfordzkiego.

Bennett z zespołem badała opublikowane dane na temat leczenia chorób serca i czynników ryzyka zachorowania na nie, takich jak wysokie ciśnienie, otyłość, palenie tytoniu, podwyższone stężenie cholesterolu, cukrzyca i brak ćwiczeń fizycznych.

d1weaz2

Znaczny spadek palenia, spadek poziomu cholesterolu i unormowanie ciśnienia krwi, wynikające ze zmian stylu życia, przyczyniły się do zmniejszenia liczby zgonów na choroby serca w Irlandii.

W roku 2004 Irlandia stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził ogólnokrajowy zakaz palenia we wszystkich miejscach pracy, w tym również w pubach i restauracjach.

Badacze w Stanach Zjednoczonych odkryli, że po uchwaleniu podobnych przepisów antynikotynowych w mieście Helena w stanie Montana odnotowano ostry spadek liczby zawałów serca.

d1weaz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1weaz2
Więcej tematów