Młodzież zbiera haki na raka
Wciąż rośnie liczba zachorowań i zgonów
powodowanych przez nowotwory złośliwe. By je wcześnie wykrywać i
skutecznie zwalczać, potrzebna jest edukacja. Pod hasłem MAM HAKA
NA RAKA rozpoczął się ogólnopolski program szkoleń dla młodzieży
na temat nowotworów.
19.10.2007 | aktual.: 19.10.2007 17:40
Polacy bagatelizują zagrożenie chorobami onkologicznymi i niechętnie zgłaszają na badania profilaktyczne. Według danych CBOS z czerwca 2007, młodzież może i chce mieć wpływ na swoich bliskich, by skłonić ich do regularnych badań. Ten fakt stał się inspiracją do powołania programu MAM HAKA NA RAKA, który ma przygotować młodych ludzi do aktywności prozdrowotnych wśród najbliższych.
Akcja prowadzona przez studentów z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Poland opiera się na ochotnikach - licealistach, którzy planują studia medyczne i już teraz pragną praktycznie zająć się naszym zdrowiem. Pod kierunkiem onkologów zapoznają się z minimum onkologicznym - epidemiologią, profilaktyką i leczeniem najgroźniejszych nowotworów. Spotykają się także z przedstawicielami organizacji pacjentów, by poznać problem nowotworów od strony chorego.
Wśród licealistów zostanie ogłoszony konkurs "Znajdź haka na raka" - na projekt kampanii społecznej dotyczącej prewencji chorób nowotworowych. Pierwszym zadaniem będzie przekazanie wiedzy uzyskanej podczas warsztatów pozostałym uczniom swojego liceum i rodzinie. Osią programu jest interaktywna strona www.mamhakanaraka.pl, na której uczniowie będą prezentować podejmowane działania.
Nasze cele chcemy zrealizować wykorzystując entuzjazm i pomysłowość młodych ludzi - za ich pośrednictwem chcemy docierać do ludzi, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe - rodziców i starszych krewnych licealistów - mówi prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder.
Pierwsze inauguracyjne spotkanie 62 zespołów z woj. mazowieckiego miało miejsce w piątek 19 października w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Do połowy grudnia podobne spotkania, w których ogółem udział weźmie ponad 2800 licealistów i ich opiekunów, odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich.
Honorowy patronat nad programem MAM HAKA NA RAKA objęli minister zdrowia prof. Zbigniew Religa, minister edukacji Ryszard Legutko, rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska oraz Jarosław Pinkas - przewodniczący Rady Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Program realizowany jest we współpracy: Polskiej Unii Onkologii, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Poland, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Do programu włączyły się również licznie stowarzyszenia pacjentów onkologicznych: Fundacja Urszuli Jaworskiej, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa-Centrum, Poznańskie Towarzystwo Amazonki, Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka, Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei, Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki Sowie Oczy, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.