PolskaMłodzież z Izraela uczciła pamięć Ireny Sendler

Młodzież z Izraela uczciła pamięć Ireny Sendler

Polsko-izraelski projekt upamiętniający Irenę Sendler, działaczkę społeczną, która ocaliła z holokaustu ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci, przedstawiono podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości wzięła udział małżonka prezydenta Maria Kaczyńska.

- Na tej sali siedzą nie tylko świadkowie i uczestnicy historii, ale i jej nauczyciele, a także młodzież polska i izraelska, która po nas przejmie pałeczkę dialogu i porozumienia. Nas tu obecnych połączyła Irena Sendler i inni Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata - powiedziała sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Ewa Junczyk-Ziomecka.

Jak podkreśliła, cieszy ją fakt, że równolegle do polskich wysiłków przywracania pamięci o Polakach ratujących Żydów, takie projekty realizowane są także w Izraelu. - Osobą, która zainicjowała ogromny projekt w ramach Roku Polsko-Izraelskiego, jest dyrektor izraelskiej Orkiestry Symfonicznej z Ra'anana koło Tel Avivu, pani Orit Fogel-Shafran - zaznaczyła Junczyk-Ziomecka.

W ramach tego projektu 6 stycznia br. w Ra'anana odbył się koncert muzyki żydowskiej i klasycznej, podczas którego Orkiestra Symfoniczna z Ra'anana wykonała po raz pierwszy utwór Kobiego Oszrat i Udiego Brenera "Promień światła w ciemnościach" dedykowany Irenie Sendler. Polska premiera kompozycji jest planowana na 14 stycznia w Poznaniu.

Udział w projekcie wzięło także 2,5 tys. młodych Izraelczyków, którzy poruszeni historią życia Ireny Sendler, napisali do niej 2,5 tys. listów. W inicjatywę upamiętnienia Ireny Sendler włączyła się również izraelska poczta, która wydała zaprojektowany przez polskiego artystę Rafała Olbińskiego znaczek z wizerunkiem twarzy Ireny Sendler i słowem "dziękuję" w języku hebrajskim.

Podczas spotkania czworo młodych Izraelczyków odczytało swoje listy do Ireny Sendler. Łącznie z pozostałymi listami napisanymi przez ich kolegów zostaną one zamknięte w specjalnych dzbanach, z których izraelska artystka Ilana Gur ma stworzyć rzeźbę upamiętniającą Irenę Sendler.

- Także młodzież polska stara się upowszechnić wiedzę o Sprawiedliwych Wśród Narodów poprzez prowadzenie blogów, na których umieszcza materiały ze spotkań z nimi. Informacje zawarte na blogach zasilą archiwum Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata powstające w Muzeum Historii Żydów Polskich - powiedziała sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

W jej opinii, chociaż od wybuchu II wojny światowej mija już 70 lat, to przesłanie Sprawiedliwych jest ponadczasowe i ponadnarodowe. - Nie tylko podczas tragedii wojny, ale także na co dzień potrzebna jest odwaga, wrażliwość na cudze nieszczęście i międzyludzka solidarność. Taki testament zostawiła nam Irena Sendler - zaznaczyła Junczyk-Ziomecka.

Na spotkaniu obecni byli także uczniowie XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie, prowadzący blogi o polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Orit Fogel-Shafran, która - jak zaznaczyła Junczyk-Ziomecka - działa na rzecz "budowania mostów porozumienia pomiędzy Izraelem a Polską za pomocą muzyki", została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej za "wybitne zasługi dla rozwoju polsko-izraelskiej współpracy kulturalnej, za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego". Odznaczenie wręczyła małżonka prezydenta Maria Kaczyńska.

Waza dla Marii Kaczyńskiej

- Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata są jak Herkulesi, którzy trzymają świat w swoich rękach i go podnoszą. Dziedzictwo Ireny Sendler jest bardzo ważne dla nas dzisiaj, ponieważ ona pokazała nam i nauczyła, że należy patrzeć na człowieka jak na jednostkę i że jeden człowiek naprawdę może bardzo dużo zrobić i zmienić - powiedziała Fogel-Shafran.

Wręczyła także Marii Kaczyńskiej wykonaną przez izraelskiego artystę wazę stworzoną na wzór starożytnego egipskiego słoja. - Ten słój jest symbolem słoi, w których podczas wojny Irena Sendler przechowywała dane wszystkich uratowanych przez siebie dzieci - wyjaśniła Fogel-Shafran.

Za "bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności społeczeństwa i praw ludzkich" prezydent przyznał także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, współpracowniczce Ireny Sendler, Henryce Gorzkowskiej.

Irena Sendler w 1942 roku podjęła współpracę z powstałą wówczas konspiracyjną Radą Pomocy Żydom "Żegota" organizując m.in. ucieczki z getta. Kiedy w drugiej połowie roku rozpoczęła się likwidacja Getta Warszawskiego, Sendler zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Uratowano w ten sposób 2,5 tys. dzieci.

Irena Sendler zmarła w maju 2008 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)