Młodzi proponują wybory przez Internet
Stowarzyszenie Polska Młodych chce
doprowadzić do tego, by Polacy mogli głosować w wyborach
parlamentarnych, prezydenckich, do Parlamentu Europejskiego i w
referendach ogólnokrajowych również przez Internet.
Stowarzyszenie przygotowało odpowiedni projekt zmian w prawie wyborczym, pod którym rozpoczęło zbieranie podpisów z poparciem. Zgodnie z konstytucją, obywatelski projekt ustawodawczy może być złożony w Sejmie, pod warunkiem, że poprze go 100 tys. osób.
O celach i planach swej akcji przedstawiciele nowo powstałego stowarzyszenia Polska Młodych poinformowali na konferencji prasowej w Warszawie.
Szef akcji Rafał Flis wyjaśnił, że ma ona na celu zachęcenie młodych ludzi do pozostania w Polsce i wpływania na rzeczywistość, w której żyją. Według działaczy stowarzyszenia, głosowanie przez Internet jest rozwiązaniem nowoczesnym i innowacyjnym, a przy tym bezpiecznym.
Odmiennego zdania był przysłuchujący się konferencji członek zarządu Internet Society Polska Jarosław Lipszyc. Według niego, obecnie stworzenie bezbłędnego systemu do głosowania drogą internetową jest nierealne. Stworzenie działającego systemu e- votingu (głosowania przez Internet), pozbawionego błędów, odpornego na fałszerstwa, na dzień dzisiejszy jest niemożliwe - powiedział Lipszyc.
Wskazał też na doświadczenia krajów, które próbują wprowadzić u siebie wybory wspomagane elektronicznie, m.in. Belgii. Te wybory budzą za każdym razem bardzo poważne zastrzeżenia organizacji obywatelskich, obrońców praw człowieka, konstytucjonalistów- podkreślił.
Według specjalistów nie jest możliwe stworzenie systemu, który jednocześnie gwarantowałby tajność i weryfikowalność wyborów prowadzonych drogą elektroniczną. Zalecają też oni, by maszyny do głosowania elektronicznego zostawiały zawsze ślad na papierze- tłumaczył Lipszyc.
Odnosząc się do pomysłu Polski Młodych przyznał, że odnosi wrażenie, że "jest to pomysł nieprzemyślany, obarczony młodzieńczym idealizmem".
Chcemy aby nasz projekt wywołał dyskusję w bardzo wielu kręgach na temat konieczności modernizacji naszego kraju, w tym również na temat rozwoju nowoczesnej technologii w Polsce- odpowiada na zarzuty Lipszyca szef biura prawnego Polski Młodych Zbigniew Długosz. Podkreślił, że członkowie stowarzyszenia jako młodzi ludzie, są optymistami i wierzą w to, że nie ma rzeczy niewykonalnych.
Przygotowany przez Polskę Młodych projekt zmian w prawie wyborczym został napisany przez jej członków. Pod względem poprawności legislacyjnej oraz zgodności z konstytucją zweryfikowali go eksperci m.in. prof. Jadwiga Staniszkis i prof. Piotr Sztompka.
Stowarzyszenie tworzy 37 młodych ludzi. Patronują mu: prof. Władysław Bartoszewski, aktorka Anna Dymna, dziennikarz Ryszard Kapuściński, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll.