Młodzi polscy naukowcy laureatami europejskiego konkursu
Tomasz Wdowik został zwycięzcą 18 ogólnoeuropejskiego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2006 odbywającego się w Sztokholmie. Wdowik, absolwent IV LO im. Kopernika w Rzeszowie, jest autorem pracy dotyczącej syntezy beta-blokerów, leków stosowanych w chorobach
układu krążenia.
Wśród nagrodzonych znalazł się także inny polski reprezentant, Michał Marcinkowski z III LO im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Za badanie właściwości trójkątów, związane z tzw. liniami Eulera i Nagela, otrzymał drugie miejsce.
To największy sukces polskiej reprezentacji w historii tego konkursu- podkreślił prof. Jan Madey z Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, opiekun polskiej drużyny.
70 prac przygotowanych przez 114 autorów z 30 krajów oceniało jury, któremu przewodniczyła prof. Jane Grimson z Trinity College w Dublinie. Najlepsi otrzymali nagrody pieniężne: laureaci trzech pierwszych miejsc po 5000 euro, trzech drugich - po 3000 euro, zaś trzech trzecich - po 1500 euro.
Prace młodych badaczy można oglądać w Narodowym Muzeum Nauki i Techniki w Sztokholmie do 28 września. Poza reprezentantami krajów Unii Europejskiej w imprezie uczestniczą także przedstawiciele USA i Chin. Na wystawie prezentowane są modele wynalazków, plakaty i prezentacje multimedialne.
Można tam zobaczyć na przykład pomoce naukowe dla dzieci uczących się mówić, a także dla dorosłych z chorobami neurologicznymi, pokazano podwodne bariery, które mogłyby uchronić zagrożone rejony przed falą tsunami, grę graficzną symulującą rynek nieruchomości, laserowe urządzenie do pomiaru pozycji samolotu lub elektromechaniczne urządzenie pozwalające niewidomym czytać pliki tekstowe.
Polska, jak co roku, wystawiła silną drużynę. W europejskich finałach nasz kraj - poza Tomaszem Wdowikiem i Michałem Marcinkowskim - reprezentował także Maciej Partycki, który w swojej pracy rozważał zależność między położeniem masztu obrotowego i wydajnością grota.
Wcześniej Polacy zajmowali wielokrotnie drugie, trzecie, a także pierwsze miejsca. W 1999 roku pierwsze miejsce zdobył w Salonikach Michał Książkiewicz (za badanie czystości powietrza na podstawie oznaczania porostów), a w 2000 roku w Amsterdamie podobna lokatę wywalczył Grzegorz Niedźwiedzki (za pracę o dinozaurach) - poinformował Ryszard Rakowski, dyrektor Biura Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Konkurs od 1989 roku organizuje Komisja Europejska w ramach Programu Zwiększenia Ludzkiego Potencjału Badawczego VI Programu Ramowego. Ma on na celu promocję zainteresowań naukowych i badawczych wśród młodzieży. Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Jest przeznaczony dla osób między 15 a 20 rokiem życia z państw Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych.
Polskie eliminacje organizuje Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Laureaci polskich eliminacji są zwolnieni z egzaminu wstępnego na Uniwersytet Warszawski i na Politechnikę Warszawską oraz na niektóre inne uczelnie.
Termin nadsyłania prac na następne polskie eliminacje do Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej mija 31 października 2006 roku. W tej edycji Konkursu uczestniczyć mogą uczniowie szkół średnich i studenci I roku, urodzeni między 30 września 1986 roku, a 1 września 1993 roku.