Młodzi Polacy bez pracy
Co trzeci Polak poniżej 25 lat jest
bezrobotny - wynika z danych urzędu statystycznego UE. Młodzi
coraz częściej szukają szczęścia za granicą albo trafiają na
margines społeczeństwa - pisze "Gazeta Wyborcza".
03.09.2005 | aktual.: 03.09.2005 08:58
Najnowsze dane opublikowane przez Eurostat są dla Polski przygnębiające. Chociaż bezrobocie w naszym kraju - tak jak w całej Europie - zaczyna spadać (według UE w lipcu wyniosło 17,6%), to wciąż jest największe w całej Unii Europejskiej. Średnia dla "Dwudziestkipiątki" to 8,6%, a w krajach takich jak Irlandia, Wielka Brytania, Dania lub Holandia - jest nawet o połowę niższe - wyjaśnia dziennik.
Co gorsza, nie tylko mamy największe bezrobocie w całej Unii, ale też słabo nam idzie jego bniżanie, i to pomimo dobrej koniunktury gospodarczej. Państwa, które z nami wchodziły do UE, radzą sobie lepiej.
W ciągu roku Litwa i Słowacja zredukowały bezrobocie o trzy procenty, Estonia prawie o dwa. Polska odjęła raptem jeden. Tylko na Węgrzech bezrobocie minimalnie wzrosło - dodaje gazeta.
Eksperci mówią, że w Polsce zabrakło radykalnych reform. "Na Słowacji widać efekty zmian przepisów, które uzależniły pomoc społeczną dla bezrobotnych od podejmowania prac interwencyjnych, zlecanych np. przez gminę" - mówi Maciej Grabowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Ale jak wytłumaczyć ogromne bezrobocie wśród młodzieży? "Wyż demograficzny wchodzi właśnie na rynek pracy" - mówi "Gazecie Wyborczej" minister gospodarki i pracy Jacek Piechota.