Młodzi petersburżanie za przyjaźnią między Rosją i Polską
Kilkudziesięciu młodych mieszkańców
Petersburga zebrało się po południu przed Konsulatem
Generalnym RP w tym mieście, aby zademonstrować - jak mówili - że
w Rosji są nie tylko ludzie bijący Polaków, ale również tacy,
którzy pamiętają o polsko-rosyjskich związkach i wspólnej
przeszłości.
Manifestację pod konsulatem Generalnym RP w Petersburgu zorganizowali młodzi aktywiści partii Jabłoko, do których przyłączyli się przedstawiciele innych ugrupowań demokratycznych - Sojuszu Sił Prawicy (SPS), Naszego Wyboru i "Idących bez Putina".
Uczestnicy akcji, która odbyła się bez formalnego zezwolenia władz miejskich, przynieśli ze sobą ponad 50 papierowych "gołębi pokoju", które wręczali przechodniom.
Przed budynkiem polskiego przedstawicielstwa ustawili wielki plakat z napisem "Rosja + Polska = przyjaźń na wieki". Pod spodem dopisali flamastrami nazwiska i pojęcia, które kojarzą im się z Polską - m.in. Barbara Brylska, Bolek i Lolek, Lech Wałęsa, Stanisław Lem, Maria Curie-Skłodowska, "Kabaret 12 krzeseł", "Czterej pancerni i pies", Anna German i "Solidarność".
Animator happeningu Maksim Rieznik wręczył polskiej konsul Elżbiecie Jeranowskiej "pocztówkę do narodu polskiego od narodu rosyjskiego", podpisaną przez uczestników akcji.
"W ostatnich latach stosunki między Rosją i Polską stale się pogarszały, a w ostatnich tygodniach zbliżyły się do punktu krytycznego. 31 lipca w Warszawie pobito dzieci rosyjskich dyplomatów. Rosyjska telewizja państwowa natychmiast rozpętała antypolską kampanię. Na początku sierpnia w Moskwie pobito trzech obywateli Polski. W telewizji o stosunkach polsko-rosyjskich mówić przestano" - napisali młodzi petersburżanie.
"My opowiadamy się za odrodzeniem przyjaźni rosyjsko-polskiej. Chcemy, aby stosunki między naszymi krajami opierały się na wzajemnym szacunku i dobrym sąsiedztwie" - zadeklarowali.
Jeranowska powiedziała, że manifestacja miała niezwykle przyjazny przebieg. Milicja nie interweniowała.
Uczestnicy akcji otrzymali od polskiej konsul broszurki, opisujące historię Polaków w Petersburgu.
Jerzy Malczyk