PolskaMłodzi Niemcy na stażu w polskim parlamencie

Młodzi Niemcy na stażu w polskim parlamencie

Do końca lipca młodzi absolwenci niemieckich uczelni mogą starać się o odbycie stażu w polskim parlamencie. Taki sejmowy staż ma już za sobą pięć osób. W przyszłorocznej, drugiej edycji programu stypendialnego, ich liczba ma się zwiększyć - poinformował szef polsko-niemieckiej grupy międzyparlamentarnej, poseł Jan Rzymełka (PO).

Jan Rzymełka przypomniał, że Polacy już od dawna odbywają staże w Bundestagu, w ramach prowadzonego wspólnie z berlińskimi uczelniami międzynarodowego programu praktyk parlamentarnych. W tym roku udało się stworzyć podobną możliwość niemieckim absolwentom w polskim Sejmie.

To rzecz warta podkreślenia w sytuacji, gdy stosunki polsko-niemieckie oceniane są przez niektórych jako pogarszające się. Osoby uczestniczące w tych stażach często znajdują potem pracę w niemieckiej dyplomacji czy administracji rządowej. W ten sposób trafiają tam ludzie, dobrze znający polskie realia i lubiący nasz kraj - podkreślił Rzymełka.

Staż w polskim parlamencie wysoko ceni Johanna Moeller, tygodniowym pobytem w Katowicach kończąca praktykę w sejmowym biurze spraw międzynarodowych, jako asystentka posła Rzymełki. Jest ubiegłoroczną absolwentką politologii w Instytucie Otto-Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W ramach studiów uczyła się także na polskich uniwersytetach w Krakowie i Lublinie.

Praktyczne informacje dla osób, chcących uczestniczyć w programie, dostępne są na stronie internetowej www.mpsp.sejm.gov.pl. Są tam m.in. formularze, które trzeba wypełnić, aby ubiegać się o staż. Materiały informacyjne przekazywane są również zainteresowanym za pośrednictwem niemieckich uczelni, mediów, stowarzyszeń i fundacji.

Program jest kierowany do absolwentów niemieckich szkół wyższych, zainteresowanych zdobywaniem tego typu doświadczeń zawodowych i osobistych. Jego uczestnicy w ciągu pięciu miesięcy stażu (od lutego do czerwca) pod kierunkiem i opieką posła mogą wziąć udział w pracach wybranej komisji sejmowej, której jest on członkiem.

Stażyści pełnią w części rolę asystentów wybranych posłów. Uczestniczą też w niektórych zajęciach na Uniwersytecie Warszawskim, który jest partnerem programu. Uczestnicy programu otrzymują sejmowe stypendium, bezpłatne zakwaterowanie i zwrot kosztów podróży.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)