ŚwiatMłodzi coraz dłużej mieszkają z rodzicami

Młodzi coraz dłużej mieszkają z rodzicami

Młodzi Europejczycy coraz dłużej mieszkają wraz z rodzicami, rzadko należą do organizacji, a ich głównym źródłem dochodów są samodzielnie zarobione pieniądze - wynika z przedstawionego Eurobarometru o młodzieży w wieku 15-30 lat.

Młodzi coraz dłużej mieszkają z rodzicami
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.06.2007 | aktual.: 01.06.2007 16:18

Z badania wynika też, że zdecydowana większość młodych Europejczyków pozytywnie mówi o Unii Europejskiej, choć w nowych krajach oceny są nieco lepsze niż w starych. Dla 90% młodych, UE oznacza swobodę podróżowania, pracy i studiowania gdziekolwiek w 27 państwach członkowskich.

Komisja Europejska z zaniepokojeniem odnotowała jednak, że aż dla 40% młodych ludzi UE kojarzy się ze zbyt dużą biurokracją i stratą pieniędzy, a dla 35% także z ryzykiem utraty kulturowej różnorodności i tożsamości.

Młodzi Europejczycy nie są aktywni i aż 78% z nich nie przynależy do żadnej organizacji. Pozostali są członkami głównie klubów sportowych i organizacji młodzieżowych. Polacy wypadają jeszcze słabiej na tle pozostałych - do żadnej organizacji nie należy aż 90,9% młodych. Podobnie 90% polskiej młodzieży nie angażuje się w dość popularny na Zachodzie UE wolontariat.

Z drugiej jednak strony zdecydowana większość unijnej młodzieży, także polskiej, deklaruje zainteresowanie polityką i bieżącymi sprawami lokalnymi, kraju i UE.

Badanie potwierdziło znaną od lat tendencję, że młodzież coraz dłużej mieszka z rodzicami. Powody tego są jednak różne - z jednej strony brak możliwości finansowych, z drugiej przedłużony nawet do 28. roku życia czas studiów i późniejsze podjęcie stałej pracy - powiedział prezentujący Eurobarometr Karel Bartak z Dyrekcji ds. Młodzieży Komisji Europejskiej.

Według badania 44% młodych Europejczyków (55% Polaków) deklaruje, że nie stać ich na wyprowadzkę od rodziców, 28% wskazuje na brak mieszkań w dostępnej cenie, 16% (7%. w Polsce) przyznaje się do lenistwa i wygody, jaką daje mieszkanie u rodziców.

Czterech na dziesięciu młodych w UE (43%) deklaruje, że głównym źródeł dochodówzarobki ze stałej pracy. Dla 31% są to pieniądze od rodziców i krewnych. Podobne wyniki dotyczą Polski - dla 41,4% młodych Polaków głównym źródeł dochodu są własne stałe zarobki, dla 35,5% wsparcie od rodziny, dla 7,1% praca dorywcza, a dla 6,1% stypendia.

Młodzież nowych i starych państw UE zasadniczo się nie różni - zapewnił Bartak. Pewne różnice występują jednak w sposobie spędzania wolnego czasu. Choć wszyscy wskazują, że najchętniej uprawiają sport, chodzą na spacery, do przyjaciół czy dyskotek, to już o połowę mniej (8%) w starych krajach niż w nowych (16%) wykorzystuje czas wolny na pomoc w pracach domowych.

Aż 26% Litwinów, Rumunów i 25% Estończyków i Słowaków zapewnia, że w wolnych chwilach pomaga w domu, i jedynie 4% Niemców, Irlandczyków czy Holendrów. Polacy plasują się pośrodku - do pomagania w domu przyznaje się 11% młodzieży.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)